Zamknij

Po porodzie wyrosła jej ''dodatkowa pierś'' pod pachą

04.08.2021 14:02
Ból pod pachą
fot. Shutterstock

Kobiety po porodzie doświadczają wielu nieprzyjemnych objawów, ale ta historia zaskoczyła nawet lekarzy. Portugalka niedługo po porodzie zauważyła pod pachą guzek, z którego zaczął wydobywać się pokarm. Rozwiązanie tej zagadki jest zadziwiające.

26-letnia kobieta z Portugalii poczuła ból pod prawą pachą dwa dni po urodzeniu dziecka. Gdy lekarze zbadali dół pachowy, zauważyli mały guzek, który po naciśnięciu uwalniał białą wydzielinę.

U młodej matki zdiagnozowano polimastię, czyli wadę rozwojową, która charakteryzuje się obecnością dodatkowej tkanki (gruczołów) piersiowej w ciele.

Opis tego przypadku opublikowano w czasopiśmie medycznym ''The New England Journal of Medicine''.

Polimastia, czyli ''dodatkowa pierś''

Polimastia, czyli piersi dodatkowe najczęściej zlokalizowane są w kwadrantach górnych zewnętrznych albo okolicach pachowych. Ta przypadłość stwierdzana jest u ok. 2-6% populacji.

Jeśli dodatkowa tkanka piersiowa nie ma brodawki lub otoczki, ludzie mogą nie zdawać sobie sprawy, że mają ''dodatkową pierś''. O tym, że pod pachą znajdują się gruczoły piersiowe, kobiety często dowiadują się, gdy zajdą w ciążę lub urodzą dziecko. Wtedy gruczoły powiększają się, pod pachą można wyczuć zgrubienie, a nawet, jak miało to miejsce w przypadku młodej Portugalki, z guzka pod pachą sączy się pokarm.

Niektóre kobiety mogą nawet odciągać mleko z dodatkowej tkanki piersi. W artykule z 1999 roku autorzy opisują przypadek 18-letniej kobiety z dodatkową tkanką piersiową pod pachą, która musiała odciągać z niej, aby złagodzić dyskomfort i kontynuować karmienie piersią.

Stan młodej Portugalki był łagodny i nie wymagał interwencji chirurga. Lekarze uprzedzili jednak kobietę, że podczas rutynowych badań przesiewowych w kierunku raka piersi dodatkowa tkanka piersi będzie musiała zostać zbadana pod kątem raka tak jak typowa tkanka piersi.

Źródło: sciencealert.com