Lekarze pokazują czarne płuca palacza: szokujące zdjęcie

21.11.2019 11:52
Nałogowy palacz
fot. Shutterstock

To zdjęcie drastyczne, ale lekarze opublikowali je ku przestrodze. Chcesz być w przyszłości dawcą organów, ale nałogowo palisz papierosy? Koniecznie zobacz, jakie mogą być tego skutki. Chińscy lekarze chcieli pobrać płuca do przeszczepu, ale stan tego organu u zmarłego, nałogowego palacza ich zaskoczył. Czarne i rozdęte płuca nie uratowały nikomu życia.

Lekarze pokazali szokujący materiał. Zdecydowali się ujawnić zdjęcia niesamowicie zniszczonych, czarnych płuc 52- letniego palacza, który przez kilkadziesiąt lat wypalał paczkę papierosów dziennie.

Zobacz: Acanthosis palmaris: wygląd dłoni zdradził raka płuca 

To najlepsza reklama antynikotynowa

Chińczyk zadeklarował wcześniej, że jest gotowy oddać swoje organy po śmierci. Jednak, gdy lekarze chcieli pobrać organy do przeszczepu, okazało się, że jest to zupełnie niemożliwe. Dlaczego? Płuca niedawno zmarłego mężczyzny były w fatalnym stanie. 

Okazało się, że mężczyzna cierpiał na rozedmę płuc. Miał ciężkie zapalenie, jego płuca się rozszerzyły, prawdopodobnie cierpiał na duszność.

Dr Chen, lekarz przeprowadzający operację, opublikował zdjęcie płuc z dopiskiem ,,rzuć palenie''.

- Wielu palaczy w tym kraju ma płuca, które tak wyglądają - napisał lekarz.

- Nasz zespół postanowił odrzucić te płuca do przeszczepu. Jeśli jesteś palaczem, twoje płuca mogą nie zostać zaakceptowane, nawet jeśli zdecydujesz się je przekazać po śmierci. Spójrz na te płuca - czy nadal masz odwagę palić? - dodał.

Asia Wire/ Chen Jingyu/ dailymail.co.uk
fot. Asia Wire/ Chen Jingyu/ dailymail.co.uk

Palenie może prowadzić do śmierci

Palenie tytoniu jest najpoważniejszym, najgroźniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka płuca. Badania wskazują, że palenie papierosów jest główną przyczyną raka płuca, z tego powodu ryzyko rozwoju poważnej choroby, a nawet śmierci jest u nałogowych palaczy znacznie wyższe niż u osób niepalących.

Palenie zabija co roku 1,2 miliona ludzi, a palacze, są dwukrotnie bardziej narażeni na zawał serca i nawet 30-krotnie bardziej narażeni na raka płuc.

Źródło: dailymail.co.uk