Pani Tao – najstarsza nauczycielka jogi na świecie

Monika Piorun
05.05.2016 11:56
Pani Tao  – najstarsza nauczycielka jogi na świecie
fot. Mimo że pani Tao dobiega niemal setki - nadal pracuje, jeździ samochodem, tańczy i chodzi na wysokich obcasach

Tao Porchon-Lynch ma 97 lat i… nadal pracuje. Została oficjalnie uznana za najstarszą trenerkę jogi na świecie i wcale nie ma zamiaru przejść na emeryturę.

Co może robić starsza pani o 5 rano? Oczywiście - medytować. Pewnie dlatego dobiegająca setki kobieta ma w sobie więcej energii i zapału niż niejeden młody podlotek. Udowodniono naukowo, że regularna kontemplacja w ciszy w połączeniu z ćwiczeniami daje niesamowite efekty w pokonywaniu depresji, która nierzadko zdarza się wśród osób w podeszłym wieku.

Po chwili porannego skupienia rezolutna staruszka zwykle wsiada za kierownicę swojego małego Smarta i jeszcze bladym świtem rusza na zajęcia jogi, których jest instruktorką od prawie 60 lat.

Egzotyczne imię pani Tao zawdzięcza temu, że urodziła się w Indiach pod koniec I wojny światowej. Jej ojciec był Francuzem, a matka Hinduską. Po wybuchu II wojny wraz z rodziną przeniosła się do Wielkiej Brytanii. W młodości pracowała jako tancerka i od czasu do czasu pojawiała się na wybiegach jako modelka. Przylgnął do niej nawet przydomek "najlepszych nóg w Europie", czym mogła się pochwalić biorąc udział w wielu zawodach tanecznych.

taoporchon-lynch.com

Wygibasy starszej pani

W maju 2012 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa jako najstarsza nauczycielka jogi na świecie. Miała wtedy 93 lata i była dwa lata starsza niż jej poprzedniczka - Berenice Bates z Florydy. Choć przeszła 3 operacje biodra, jej tempo (mimo zaawansowanego wieku) wcale nie zwalnia. Żyje na wysokich obrotach i niezmiennie od lat chodzi na wysokich obcasach. Przez lata udało jej się wypracować własne sposoby na to,  by były wygodne.

Szpagat, piruet czy skomplikowane pozycje wykonywane wspólnie ze studentami podczas zajęć jogi, nie stanowią dla niej żadnego problemu. Jej występ w amerykańskim Mam Talent cieszył się ogromną popularnością i przysporzył fanów na całym świecie. Regularnie udziela wywiadów i jest stałą bywalczynią programów śniadaniowych. Warto dodać, że do tej pory nikt nie pobił jej rekordu.

Odkąd pani Tao wystąpiła w programie America's Got Talent widzowie na całym świecie obdarzyli ją ogromną sympatią.

Wczoraj i dziś - pani Tao niewiele się zmieniła od czasów młodości, choć w tym roku będzie obchodziła 98 urodziny.

taoporchon-lynch.com

Sekret młodości – stare wino

Tajemnicą wigoru pani Tao jest wino. - Im starsze, tym lepsze - przekonuje staruszka. Razem z mężem często sędziuje podczas największych konkursów sommelierskich w Stanach Zjednoczonych. Przez pewien czas była nawet redaktorem oraz wydawcą cenionego magazynu poświęconego kulturze winiarstwa.

Poznajcie historię najstarszej nauczycielki jogi na świecie!

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Chcielibyście mieć tyle energii w tym wieku?

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π