Zamknij

Pacjentka z pęcherzykami na palcach usłyszała zaskakującą diagnozę

24.04.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 01:53

Kobieta zgłosiła się do szpitala z powodu drobnych pęcherzyków na skórze, a wyszła z diagnozą... choroby wenerycznej. Sprawdź, która choroba przenoszona drogą płciową może objawiać się w ten sposób.

Rzeżączka może objawiać się pęcherzykami na skórze
fot. Shutterstock

Pojedyncze pęcherzyki na skórze przywołują na myśl ugryzienie owada, alergię, zmiany o charakterze trądzikowym. Tymczasem u pewnej młodej kobiety w ten sposób objawiła się choroba weneryczna.

Seks bez zabezpieczenia

Młoda mieszkanka Dallas zgłosiła się do szpitala z powodu bolesnych pęcherzyków na skórze dłoni, ramion, tułowiu, głowie i nogach. Krostki przypominały ślady po ugryzieniu owada. Kobieta skarżyła się również na ból mięśni, walczyła z gorączką, a lekarze odkryli, że ma opuchnięte kostki. Diagnozę pomogła postawić informacja, że dwa tygodnie wcześniej pacjentka uprawiała seks bez zabezpieczenia z nowym partnerem.

Lekarze z Southwestern Medical Center Uniwersytetu w Teksasie w ciemno przepisali antybiotyk. Wyniki testów laboratoryjnych potwierdziły ich przypuszczenia: rozsiana rzeżączka. Studium przypadku opublikowano w New England Journal of Medicine.

Rzeżączka to choroba przenoszona drogą płciową

Rzeżączka (tryper) to choroba przenoszona drogą płciową, wywoływana przez zakażenie bakteriami dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoea). To jedna z częściej występujących chorób wenerycznych. Zarazić się może każdy, kto odbywa niezabezpieczone prezerwatywą stosunki seksualne. Rzeżączka może współistnieć z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, na przykład kiłą czy chlamydiozą.

Zakażenie bakteryjne – objawy

Rzeżączka to choroba weneryczna wywoływana przez zakażenie dwoinką rzeżączki (Neisseria gonorrhoea). Do zakażenia dochodzi przeważnie poprzez kontakt seksualny.

Najczęstsze objawy rzeżączki to:

  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • ból narządów płciowych,
  • ropna wydzielina.

Ważne: zakażenie może przebiegać bezobjawowo, a przechorowanie rzeżączki nie gwarantuje ochrony na przyszłość, dlatego też zawsze warto zabezpieczać się podczas kontaktów seksualnych, zwłaszcza z nowym partnerem.

Światowa Organizacja Zdrowia WHO ostrzega, że rzeżączka to jedna z najbardziej powszechnych chorób przenoszonych drogą płciową. Najwięcej zachorowań występuje wśród młodych, w grupie wiekowej 15-24 lata. Każdego roku rzeżączka rozpoznawana jest u 78 mln ludzi.

Źródło: dailymail.co.uk