Zamknij

65-latka miała w oku... 27 soczewek kontaktowych! Nosiła je od 35 lat

Monika Piorun
17.07.2017 14:40
65-latka miała w oku... 27 soczewek kontaktowych! Nosiła je od 35 lat
fot. Brian Uhreen, flickr.com, CC BY 2.0

Rupal Morjarii - lekarz z brytyjskiego szpitala Solihull koło Birmingham - odkrył, że w oku pacjentki przygotowującej się do operacji zaćmy tkwi aż 27 starych szkieł kontaktowych.

Znalezisko, jakiego dokonał jeden z brytyjskich lekarzy w oku pacjentki, było na tyle nietypowe, że zostało opisane na łamach prestiżowego British Medical Journal. Choć ekspert mógł się pochwalić blisko 20-letnim stażem zawodowym, nigdy w karierze nie natrafił na podobny przypadek.

U 65-letniej kobiety, która miała przejść standardowy zabieg usunięcia zaćmy, natrafiono na dwa skupiska zlepionych ze sobą szkieł kontaktowych. Pierwsza grupa soczewek składała się z 17 warstw a kolejna z 10.

Pacjentka, która od 35 lat korzystała ze szkieł kontaktowych, uważała, że jej wzrok osłabił się względu na zmiany starcze. Nie skarżyła się jednak na poważny ból ani żadne inne dolegliwości w obrębie oczu. Za drobny dyskomfort obwiniała m.in. zespół suchego oka.

Autorzy publikacji w BMJ podkreślają, że jeszcze nigdy nie natrafili na podobny przypadek. Kobieta, u której znaleziono 27 szkieł kontaktowych wiedziała, jak ich prawidłowo używać i jak często należy je zmieniać. W ciągu 35-lat stosowania soczewek niektóre z nich jednak dosłownie przylepiły się do jej oczu.

Planowana wcześniej operacja usunięcia zaćmy została odroczona. Lekarze obawiali się, że nagromadzone w oku bakterie mogłyby stanowić zbyt duże ryzyko zakażenia. Zabieg u 65-latki będzie możliwy do przeprowadzenia wtedy, kiedy oczy kobiety całkowicie się zregenerują.

Zobacz także

Zobacz także

źródło: British Medical Journal

___

zdrowie.radiozet.pl/π