Owłosiona gałka jako objaw rzadkiego guza. Niesamowita historia

25.06.2020 08:20
Owłosiona gałka oczna
fot. Shutterstock

Owłosiona gałka oczna? Włosów w tym miejscu raczej nikt się nie spodziewa. Ta sytuacja wydarzyła się jednak naprawdę. U młodego mężczyzny na gałce ocznej zaczęły wyrastać włosy, a winny temu był rozwijający się od lat guz. Historia ma na szczęście pozytywne zakończenie. 

19-letni mężczyzna z Iranu zgłosił się do lekarza z nietypowym objawem. Na jednej gałce ocznej pojawiły się włosy. Okazało się, że był to objaw rzadkiego guza, który rósł w obrębie gałki ocznej młodego mężczyzny.

Opis przypadku opublikowano w New England Journal of Medicine.

Guz był z mężczyzną od urodzenia

Guz, zwany torbielą skórzastą oczodołu, był łagodny i występował od urodzenia. Stopniowo powiększał się, aż osiągnął średnicę około 5 mm, a z jego powierzchni zaczęło wyrastać kilka czarnych włosów.

Torbiele skórzaste oczodołu to ogólnie rzadkie guz, choć najczęstsze guzy łagodne oczodołu u dzieci. 

- Okulista może zobaczyć tylko jeden lub dwa takie przypadki podczas swojej kariery - powiedział dr Mark Fromer, dyrektor Fromer Eye Centers w Nowym Jorku i okulista w Lenox Hill Hospital.

Guzy te pochodzą z niedojrzałych komórek skóry, a ich powstanie wiąże się z nieprawidłowym podziałem warstw komórek zarodka w okresie embriogenezy, czyli rozwoju zarodka lub wadliwym różnicowaniem komórek. Torbiel skórzasta może zawierać cebulki włosowe, gruczoły łojowe i potowe.

Guzy te mogą powodować astygmatyzm, ale zwykle nie powodują dramatycznych problemów ze wzrokiem. To dlatego, że zazwyczaj nie zakrywają one centralnej części rogówki, która jest ważną częścią oka.

Torbiele skórzaste oczodołu, jeśli nie sprawiają problemów, można usunąć ze względów kosmetycznych, ale ich usunięcie zazwyczaj nie wpływa na wzrok pacjenta.

Irańczyk, u którego zaobserwowano włosy, miał łagodny dyskomfort związany z obecnością guza i gorzej widział, dlatego guz został usunięty chirurgicznie.

Źródło: livescience.com