Nietypowy środek antykoncepcyjny. Lekarze ostrzegają przed nim

07.09.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 12:47
Sprężyna jako środek antykoncepcyjny?
fot. Shutterstock

Metalowa sprężyna jako środek antykoncepcyjny? Dziwaczny pomysł. Jednak nie dla pewnej Chinki. Wsadziła sobie ten kawałek metalu do pochwy i myślała, że to ją zabezpieczy przed ciążą. 

Pewna 31-letnia Chinka użyła nietypowego środka antykoncepcyjnego. Włożyła do swojej pochwy zwykłą sprężynę mając nadzieję, że zadziałała ona jak... spirala antykoncepcyjna (inaczej wkładka wewnątrzmaciczna). Niestety – jak można byłoby się domyśleć – ten dziwaczny "środek antykoncepcyjny" nie zadziałał. Kobieta zaszła w ciążę. Zgłosiła się do lekarza w 5. miesiącu ciąży z prośbą o jej przerwanie (ma już trójkę dzieci). Podczas badania USG lekarze potwierdzili nie tylko zaawansowaną ciążę, ale również obecność sprężyny. Kobieta przyznała, że nosiła ją aż 6 miesięcy. Pierścienie sprężyny były utkwione między jej pochwą a szyjką macicy, otoczone tkanką pochwy.

Myślała, że sprężyna zadziała jak wkładka wewnątrzmaciczna

– Sprężyna musiała zostać usunięta w trybie pilnym, a chirurdzy zmuszeni byli użyć szczypiec do rozcięcia sprężyny, ponieważ nie byli w stanie usunąć jej za jednym razem. Sprężyna była usuwana z ciała kobiety "kawałek po kawałku" – opowiedział dziennikarzom lekarz opiekujący się chorą, dr Fu Junhong. I dodał, że sprężynę pocięto na siedem pojedynczych kawałków, z których każdy został wyjęty z ciała pacjentki podczas operacji trwającej 40 minut.

Kobieta – jak przyznała lekarzom – myślała, że włożenie sprężyny do jej ciała zapobiegnie dalszym ciążom. Sprężynę znalazła na podłodze w warsztacie rodzinnym. Podniosła ją, umyła i włożyła do pochwy. Lekarze byli przerażeni jej opowieścią. Na szczęście 31-latka nie doznała uszkodzenia tkanek ani infekcji i wkrótce potem została wypisana ze szpitala. Nie wiadomo, czy utrzymała ciążę.

Edukacja seksualna jest koniecznością

Lekarze apelują, aby absolutnie nie naśladować tej Chinki. Miała ona ogromnie dużo szczęścia, ale jej zachowanie mogło doprowadzić do nieodwracalnych szkód w drogach rodnych, narazić ją na ogromne bóle, a nawet doprowadzić do śmierci.

Wkładka domaciczna to małe plastikowe i miedziane urządzenie w kształcie litery T, które jest wkładane do macicy. Jest z niego uwalniana miedź w celu zmiany śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom dotarcie do jaja i zapłodnienie go. Po prawidłowym założeniu – przez lekarza lub pielęgniarkę – w gabinecie lekarskim, przy zachowaniu antyseptyki, wkładka jest skuteczna w zapobieganiu ciąży w 99 proc.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Ogólnochińską Federację Kobiet (Sixth Tone), aż 80 procent dorosłych kobiet nie rozumie na czym polega antykoncepcja (nie zna też jej metod), a ponad 36 procent twierdzi, że antykoncepcja to stosunek przerywany (metoda, która jest skuteczna tylko 78 proc. jeśli chodzi o zapobieganie ciąży). Choć rząd chiński w 2011 r. postanowił włączyć do programu nauczania w szkołach podstawowych oraz gimnazjach zajęcia z edukacji seksualnej, to niestety w wielu rejonach kraju te wytyczne nie są realizowane. Przyczyną m.in. jest opór ze strony rodziców. Wielu z nich wierzy, że przez edukację seksualną ich dzieci staną się rozwiązłe, będą uprawiać seks przedmałżeński.

Źródło: unilad.co.uk