Niepełnosprawne bliźniaczki – jak wygląda ich codzienność?

Materiały partnerskie
31.03.2020 22:22
Bliźnięta
fot. Shutterstock

Ciążę bliźniaczą lekarze zaliczają do grupy ciąż wysokiego ryzyka. Często nie daje ona powodów do zmartwień i przebiega bezproblemowo, prawie tak samo jak podczas ciąży pojedynczej, ale czasami dzieje się inaczej. Kiedy na świat przychodzi dwójka niepełnosprawnych dzieci sytuacja staje się naprawdę trudna.

Tak stało się w przypadku ośmioletnich bliźniaczek, Mai i Gabrieli. Maja jest niewidoma, ma czterokończynowe porażenie dziecięce i wodogłowie, a Gabrysia cierpi na zaburzenia integracji sensorycznej, mowy oraz słuchu.

Ciąża wysokiego ryzyka

Ciąża przebiegała prawidłowo, mama wykonywała wszystkie zalecone badania i była pod kontrolą lekarza prowadzącego. Na jednej z wizyt lekarskich okazało się, że istnieje bardzo duże ryzyko przedwczesnego porodu. Mamę skierowano do szpitala i w 27. tygodniu ciąży dziewczynki jako skrajne wcześniaki, pojawiły się na świecie.

Różne potrzeby

Mama w pełni oddała się opiece nad bliźniaczkami i czuwa nad całym harmonogramem zajęć. Dzień sióstr różni się od siebie. Maja uczęszcza do specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, a Gabrysia jest uczennicą szkoły integracyjnej. Niestety Majeczka nie potrafi poruszać się ani siedzieć samodzielnie, a jej siostra z kolei jest sprawna ruchowo, ale mówi bardzo niewyraźnie.

Dziewczynki korzystają tylko z rehabilitacji prywatnej, ponieważ bezpłatne terapie dostępne są w formie 30 minutowych zajęć tygodniowo dla każdej z dziewczynek, a to jest to zdecydowanie za mało, by móc systematycznie wspierać ich rozwój. Maja przede wszystkim jest rehabilitowana ruchowo. Gabrysia także uczestniczy w zajęciach usprawniających, ale dodatkowo ma zaleconą terapię integracji sensorycznej oraz zajęcia z neurologopedą.

Dążenie do samodzielności

Marzeniem rodziców jest to, by Gabrysia mogła swobodnie komunikować się z otoczeniem, a jej siostrzyczka zrobiła swoje pierwsze kroki. Maja jest otwarta, gadatliwa, a nawiązywanie nowych znajomości przychodzi jej bez trudu. Jej bliźniaczka jest wesoła i uwielbia wszelkiego rodzaju aktywności, ale przez swoje problemy z komunikowaniem jest nieco wycofana.

Każda z dziewczynek jest inna i ma zupełnie różne problemy zdrowotne. Obie wymagają rehabilitacji dostosowanej do swoich schorzeń. Bez wsparcia rodzina nie jest w stanie zapewnić bliźniaczkom wszystkich potrzebnych terapii, bo koszty związane z ich leczeniem i usprawnianiem wynoszą rodzinę blisko 4 tysiące złotych miesięcznie.

Jeśli chcesz podarować swój 1% Fundacji Radia Zet, która pomaga osobom niepełnosprawnym, takim jak Maja i Gabriela kliknij tutaj pobierz program PIT, rozlicz się Online lub w polu przeznaczonym do przekazania 1% w swojej deklaracji podatkowej wpisz KRS 0000127204.

Twój 1% ma znaczenie.