Zamknij

Niebezpieczny trend z TikToka. Dry scooping zagraża życiu

12.10.2021 14:24

Dry scooping to nowy, bardzo groźny trend na TikToku. Wyzwanie może zdaniem lekarzy prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet do śmierci. Na czym polega dry scooping? Wyjaśniamy, dlaczego warto trzymać się od tego z daleka.

Odżywka białkowa
fot. Shutterstock

Dry scooping to śmiertelnie niebezpieczne wyzwanie wykonywane przez niektórych użytkowników TikToka.

Wyzwanie to polega na połknięciu całej miarki suplementów treningowych w proszku (odżywki białkowe, proteinowe), które w normalnych warunkach rozrabia się z wodą. Następnie proszek popija się wodą lub innym napojem (niektórzy ryzykują, pijąc dodatkowo napoje energetyczne).

 Dry scooping może zagrażać życiu

Eksperci ostrzegają, że nowy trend na TikToku może być groźny dla zdrowia i życia. Duża dawka kofeiny może powodować działania niepożądane związane z pracą serca, w tym przyspieszenie rytmu serca.

Miarka proszku może zawierać tyle kofeiny, co pięć filiżanek kawy, twierdzą naukowcy z Cohen Children's Medical Center w Nowym Jorku.

Ten wstrząs może spowodować gwałtowny wzrost ciśnienia krwi i przyspieszenie tętna, co może prowadzić do zaburzeń rytmu serca.

Naukowcy twierdzą również, że przypadkowe przedostanie się proszku do płuc (poprzez wykonanie wdechu), może spowodować groźne dla życia zadławienie, infekcję lub zapalenie płuc.

Amerykańskie media opisują historię 20-letniej influencerki Briatney Portillo, która przyznała, że po połknięciu proszku dostała zawału serca.

Źródło: news-medical.net; bbc.com