Lekarze wyjęli 11 nicieni z oka 5-miesięcznego dziecka

22.10.2018 11:37
Pasożyty w oku niemowlaka - nicienie
fot. Shutterstock

Nicienie to pasożyty, którymi bardzo łatwo się zarazić. W grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim dzieci, które wkładają do buzi brudne ręce lub podniesione z ziemi przedmioty. Sprawdź, jak rozpoznać zakażenie pasożytami w oku.

Lekarze wyjęli z oka 5-miesięcznego dziecka aż 11 nicieni. Zabieg miał miejsce w szpitalu Xi'an No 1 w stolicy prowincji Shaanxi w północno-zachodnich Chinach. Nicienie prawdopodobnie dostały się do organizmu dziecka podczas zabawy z psem.

Chłopiec o imieniu Dong Dong został przywieziony przez mamę do szpitala z powodu infekcji oka. W trakcie badania okazało się, że w jego oku znajdują się pasożyty. Było ich wiele i wiły się na powierzchni gałki ocznej chłopca oraz pod jego powieką.  

Zobacz także: Jak rozpoznać chorobę pasożytniczą?

Lekarze podczas zabiegu, który trwał 21 minut, usunęli za pomocą pęsety w sumie 11 robaków. Zostały one wysłane do analizy, a chłopiec musiał przejść leczenie przeciwpasożytnicze.

Matka dziecka powiedziała lekarzom, że nie trzyma w domu żadnych psów ani kotów, ale chłopiec mógł mieć kontakt z psem sąsiada.

Nicienie wyjęte z oka dziecka należą do gatunku Thelazia callipaeda (spiralny nicień). Pasożyt nazywany jest też „orientalnym robakiem”, ze względu na jego pochodzenie. Głównie występuje on na terenie byłych republik radzieckich oraz Chin, Indii i Tajlandii, ale coraz częściej pojawia się też w Europie. Bytuje on głównie w organizmach psów, kotów i dzikich zwierząt (głównie w ich workach spojówkowych oraz pod powieką), ale znane są też przypadki – wcale nie takie rzadkie – bytowania w ciele człowieka.

Kadr z filmu, na którym widać wyjmowane z oka dziecka nicienie

Kadr z filmu nagranego podczas wyjmowania nicieni z oka niemowlaka/ źródło: dailymail.co.uk

Jak rozpoznać zakażenie nicieniem?

Nicień ten może wywołać wiele mniej lub bardziej intensywnych problemów okulistycznych. W skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do utraty wzroku. Jak już napisałam wcześniej, dorosła postać pasożyta bytuje głównie w worku spojówkowym, gdzie ma kontakt z wydzieliną gruczołów łzowych, którą się odżywia. Znajduje się go więc pod powiekami, po wewnętrznej stronie trzeciej powieki, na powierzchni rogówki, w okolicach punktów łzowych, a nawet w przewodach nosowo-łzowych.

Objawy związane z obecnością nicienia są nieswoiste i mogą sugerować inne choroby, takie jak zapalenie spojówek. Oko jest podrażnione, obrzęknięte, przekrwione. Obserwuje się zwiększoną produkcję łez. Osoba zarażona pasożytami może mrużyć powieki, może również odczuwać świąd oka. Dodatkowo może pojawić się nadwrażliwość na światło. Późna lub zła diagnoza może prowadzić do wielu chorób oka, a nawet utraty wzroku.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: dailymail.co.uk/ vetpol.org.pl
----------------------------------------
zdrowie.radiozer.pl/ mk