Zamknij

Urodził się w 26. tygodniu ciąży i jest najmniejszym wcześniakiem na świecie

03.09.2018 14:44
Wcześniak - najmniejsze dziecko na świecie
fot. Shutterstock

Urodził się w 26. tygodniu ciąży i jest najmniejszym wcześniakiem na świecie. Lekarze nie dawali mu zbyt dużych szans na przeżycie, ale maluch rozwija się bez komplikacji.

Theo Taylor urodził się w maju, w 26. tygodniu ciąży, ważył zaledwie 340 gramów (tyle, co puszka coca-coli). Jest najprawdopodobniej najmniejszym dzieckiem na świecie, które urodziło się tak wcześnie i przeżyło.

Maluszek urodził się przez cesarskie cięcie, bo przestał rosnąć w łonie mamy. Decyzja o rozwiązaniu ciąży na tym etapie była niezwykle trudna dla lekarzy, ale przede wszystkim dla rodziców Theo. Jego szanse przeżycia było bardzo małe.

Tata Theo, 27-letni Jay Taylor, w rozmowie z dziennikarzami powiedział: – Wciąż powtarzałem Katie (mamie Theo), że wszystko będzie dobrze, że mały będzie zdrowy. Dopiero kiedy go zobaczyłem, zdałem sobie sprawę, jak poważna jest sytuacja. Byłem przerażony.

Po porodzie rodzice Theo mogli tylko przez kilka sekund potrzymać małego za rączkę, potem maluch znalazł się pod respiratorem.

– Nigdy nie widziałem tak małego dziecka. Nie wiedziałem, że dzieci mogą być tak małe – powiedział tata Theo. I dodał: – Zanim się urodził, mówiono nam, że nie przeżyje, ale walczyliśmy o niego. Gdy się urodził, był mniejszy niż moja dłoń, ważył mniej niż puszka coli.

Theo spędził w szpitalu dwa miesiące. Najpierw na intensywnej terapii na oddziale noworodków, później na normalnym oddziale noworodków. Wypisano go do domu 7 lipca, po operacji przepukliny, gdy ważył już ponad 3 kg.

Theo wciąż dostaje tlen przez nos, ale lekarze wierzą, że mały będzie się rozwijał bez żadnych komplikacji.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: dailymail.com.uk
-----------------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk