330 kg mniej - najcięższa kobieta świata przeszła serię operacji

Monika Piorun
08.05.2017 14:52
330 kg mniej - najcięższa kobieta świata przeszła serię operacji
fot. CEN/East News

36-letnia Egipcjanka Eman Ahmed Abd El Aty opuściła szpital w Bombaju, gdzie dzięki skomplikowanej operacji bariatrycznej udało się jej drastycznie schudnąć. 3 miesiące temu ważyła prawie pół tony. Teraz ma "zaledwie" 170 kg.

 Takiego zabiegu świat jeszcze nie widział. Wszytko poszło dobrze, choć lekarzom nie było łatwo podjąć się takiego wyzwania. Przewiezienie na salę operacyjną kobiety, która od 25 lat z powodu patologicznej otyłości nie była w stanie wyjść ze swojego mieszkania i samodzielnie się poruszać, wymagało użycia specjalnego... dźwigu!

Pewnie do końca życia Eman byłaby uwięziona w swoim domu, gdyby nie pomoc zaoferowana przez hinduskiego bariatrę - dr Muffazala Lakdawalę. Od października 2015 roku włączył się on w zbiórkę pieniędzy na przeprowadzenie operacji bariatrycznej w Bombaju i przetransportowanie chorej z Kairu, gdzie dotąd mieszkała.

Dużym problemem były też kwestie związane z wizą niezbędną podczas podróży z Egiptu do Indii. Urzędnicy nie chcieli jej przyznać ze względu na to, że chora nie mogła się wstawić osobiście po odbiór dokumentu. Dopiero po interwencji hinduskiej minister spraw zagranicznych Shushmy Swaraj, która podczas pobytu w szpitalu została zapoznana z przypadkiem Eman, udało się dopełnić wszystkich formalności.

kobieta

Z lewej zdjęcie ważącej pół tony Eman Ahmed przed leczeniem. Z prawej fotografia po operacji bariatrycznej, dzięki której teraz jej waga wynosi około 170 kg.

fot. East News

W lutym ważąca niemal 500 kg kobieta dotarła do szpitala w Bombaju. Dzięki serii skomplikowanych operacji udało się jej stracić około 330 kg. Teraz waży 170 kg.

Niestety rodzina Eman nie jest do końca zadowolona z rezultatów zabiegów. Siostra chorej - Shaimaa Salim - twierdzi, że pomimo znacznego ograniczenia wagi pacjentka nadal nie może się poruszać, choć lekarze obiecywali, że będzie to możliwe. Najbliżsi chorej nie kryją jednak, że są ogromnie wdzięczni personelowi szpitala za udzieloną jej pomoc.

Eman ma teraz trafić pod specjalistyczną opiekę lekarzy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy postarają się wzmocnić jej kości.

Zobacz także

Zrzut ekranu 2017-05-08 o 14.06.47

Zobacz także

źródło: The Times of India

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π