Słyszała bicie własnego serca. Myślała, że zwariowała

21.10.2019
Aktualizacja: 21.10.2019 10:53
nadwrażliwość na dźwięki

Pewna Amerykanka zaczęła słyszeć bicie swojego serca, przez co nabawiła się depresji. Sprawdź, jaka była przyczyna jej dolegliwości.

Karrie Atkins z Kalifornii pewnego dnia obudziła się z uczuciem dyskomfortu w lewym uchu. Wkrótce po przebudzeniu jej samopoczucie zaczęło się pogarszać z powodu nasilających się zawrotów głowy. Gdy usłyszała bicie własnego serca, wystraszyła się nie na żarty.

Przetoka kanału półkolistego górnego

Kobieta kilkakrotnie zgłaszała się na ostry dyżur, odwiedziła też lekarza pierwszego kontaktu i rozmaitych specjalistów, ale nikt nie był w stanie postawić diagnozy. Pacjentka nabawiła się depresji. W kilka tygodni schudła prawie 20 kilogramów, musiała ratować się antydepresantami. „To były tortury” – wspominała w rozmowie z Everyday Health.

Ostatecznie Karrie Atkins trafiła do dr. Quintona Gopena, wybitnego specjalisty ds. chorób głowy i szyi z UCLA School of Medicine. Zlecone przez niego badanie tomografem komputerowym wykazało niewielki otwór w kości okalającej ucho wewnętrzne. Lekarz rozpoznał rzadkie schorzenie – przetokę kanału półkolistego górnego (SSCD).

Nadwrażliwość na dźwięki

Przetoka kanału półkolistego górnego objawia się zawrotami głowy, zaburzeniami równowagi, oczopląsem po stymulacji głośnym dźwiękiem lub bodźcem zmieniającym ciśnienie w jamie ucha środkowego lub środkowym dole czaszki, a także niedosłuchem lub wręcz przeciwnie – nadwrażliwością na dźwięki.

Ucho wewnętrzne naturalnie ma dwa otwory. W wyniku zaburzenia rozwoju struktury kości, która powinna gęstnieć po urodzeniu, pojawia się trzeci otwór, który może powodować, że pacjenci słyszą dźwięki pochodzące z własnego ciała, takie jak bicie serca, dźwięki trawienne, a nawet... ruchy gałek ocznych!

Eksperci podkreślają, że przetokę kanału półkolistego górnego warto wziąć pod uwagę m.in. w przypadku niesatysfakcjonujących wyników operacji poprawiającej słuch.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: foxnews.com