Zamknij

Na co chorował książę Filip, mąż Elżbiety II?

09.04.2021
Aktualizacja: 09.04.2021 15:13

Zmarł książę Filip, książę Edynburga, małżonek królowej Elżbiety II – poinformował Pałac Buckingham. Na co chorował książę Filip?

Książe Filip, małżonek Elżbiety II
fot. Książe Filip, książe Edynburga, małżonek królowej Elżbiety II/ HANNAH MCKAY/AFP/East News

Pałac Buckingham poinformował o śmierci księcia Filipa, małżonka królowej Elżbiety II. W mediach społecznościowych zamieszczono post o treści: "Jej Królewska Mość z głębokim smutkiem ogłasza śmierć ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie, dziś rano w zamku Windsor".

Książę Filip zmarł w wieku 99 lat (w czerwcu tego roku obchodziłby setne urodziny). Kilka tygodni temu opuścił szpital, do którego trafił z powodu infekcji (nie był to COVID-19). Niestety, choroba osłabiła jego serce i konieczna była operacja. Książę w sumie spędził 28 dni w dwóch szpitalach. Najpierw był hospitalizowany w szpitalu im. Króla Edwarda VII w Londynie, następnie został przeniesiony do szpitala St. Bartholome, specjalistycznego ośrodka sercowo-naczyniowego. To właśnie tam był operowany.

Pałac nie zdradzał szczegółów dotyczących stanu zdrowia księcia, informacje publikowane w mediach były spekulacjami. Z doniesień medialnych wynikało, że stan zdrowia księcia od pewnego czasu pogarszał się, a w ostatnich dniach małżonek królowej był już bardzo słaby. Mimo to lekarze podjęli decyzję o wypisaniu księcia ze szpitala do domu. Ostatnie dni swojego życia spędził w zamku Windsor w towarzystwie królowej Elżbiety II.

Na co chorował książę Filip?

Brytyjskie media wyliczyły, że ta ostatnia hospitalizacja była ósmą od 2011 r. Najczęstszym powodem hospitalizacji księcia były infekcje dróg moczowych. Z ich powodu książę był przyjęty do szpitala w 2012 r. (dwa razy), w 2017 r. oraz w 2019 r.

W 2011 r. książę został przyjęty do szpitala z powodu bólu w klatce piersiowej, przeszedł zabieg angioplastyki wieńcowej, wszczepiono mu stent, który udrożnił naczynia krwionośne. Natomiast w 2013 r. trafił do szpitala z powodu bólu brzucha.

W 2018 r. książę Filip przeszedł operację biodra. Wszczepiono mu endoprotezę.

Książę nosił również aparat słuchowy.

Kłopoty ze zdrowiem powodem wycofania się z życia publicznego

Problemy ze zdrowiem prawdopodobnie były przyczyną wycofania się księcia z życia publicznego. Oficjalnie w 2017 r. zrezygnował on z pełnienia oficjalnych obowiązków, od tamtego czasu rzadko pokazywał się publicznie. W styczniu 2019 r. miał wypadek samochodowy, w jego konsekwencji zrezygnował z prowadzenia auta.

Ostatni raz oficjalnie wystąpił w towarzystwie Elżbiety II w listopadzie 2020 r.

Książę Filip był niezwykle barwną osobą. Jego najbliżsi i biografowie rodziny królewskiej określają go jako gwałtownego, szczerego i niezwykle inteligentnego, dowcipnego człowieka. Miewał wybuchy gniewu i był krytykowany za liczne gafy, ale – co podkreślane jest na każdym kroku – był ogromnym wsparciem dla swojej małżonki i scalał całą rodzinę królewską.

Zobacz także: Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety zmarł w wieku 99 lat 

Źródło: BBC/ DailyMail/ Twitter