Zamknij

Myślała, że ma wodę w uchu, a znaleźli tam jadowitego pająka

26.08.2019 10:18

Pewna kobieta z Missouri w Stanach Zjednoczonych narzekała na szumy w uchu. Była przekonana, że przyczyną dyskomfortu jest zalegająca w uchu woda. Lekarze jednak dokonali zaskakującego znaleziska. W uchu kobiety odkryli żywego pająka, a co więcej, był to pająk jadowity. 

Pająk z ucha
fot. Shutterstock

Kobieta z Missouri była przerażona, gdy dowiedziała się, że przyczyną świstów i szmerów w uchu był pająk. 

Susie Torres przez pewien czas odczuwała dyskomfort w uchu. Kobieta myślała jednak, że ciągły szum spowodowany jest zaleganiem wody w uchu. Gdy udała się do lekarza po pomoc, okazało się, że w uchu naprawdę coś zalega, ale nie ma to nic wspólnego z wodą.

Ciekawa przyczyny zatkanego ucha

Asystent lekarza po zbadaniu wnętrza ucha kobiety szybko wezwał wsparcie. W uchu kobiety znajdował się bowiem żywy pająk.

Brązowy pająk samotnik, który był w uchu Torres, jest jednym z trzech rodzajów pająków w Ameryce Północnej, których ukąszenia są trujące dla ludzi. Mierzący od 0,6 do 2 cm brązowy samotnik — inaczej pustelnik brunatny — przenosi toksynę, która może powodować martwicę tkanek.

Niezauważone i nieleczone ukąszenia mogą powodować chorobę ogólnoustrojową przebiegającą z gorączką, dreszczami, nudnościami, bólami stawów, osłabieniem, a w rzadkich przypadkach nawet z drgawkami i zagrażającą życiu śpiączką. 

Kobieta miała dużo szczęścia, lekarzom udało się delikatnie usunąć żywego pajęczaka, nie narażając na szwank jej zdrowia. 

Jadowity pająk grasuje w USA

Brązowe pająki samotniki są powszechne w niektórych częściach południowego i środkowego zachodu USA — w tym w Oklahomie, Teksasie, Luizjanie, Arkansas, Missouri, Missisipi, Alabamie oraz w niektórych częściach Tennessee, Kentucky, Ohio, Indiany, Illinois i Nebraski.

Nie wiadomo dokładnie, ilu ludzi rocznie kąsa pająk pustelnik. Jedno badanie pochodzące z Centrum Kontroli Zatruć na Florydzie wykazało, że w ciągu sześciu lat zgłoszono 844 ukąszeń samotników, ale w ostatniej dekadzie tylko jeden lub dwa zgony miały miejsce w wyniku ukąszeń brunatnych samotników.

Susie Torres zastanawia się, jak pająk mógł znaleźć się w jej uchu. To zdarzenie pozostaje niewyjaśnione, dlatego kobieta dla pewności umieszcza w uszach waciki. 

Źródło: dailymail.co.uk