Mówią o nim LUDZKI WĄŻ. Jego ciało pokrywają łuski [drastyczne zdjęcie]

14.01.2020 14:27
Chłopiec chory na rybią łuskę
fot. Shutterstock

W rodzinnej miejscowości nazywają go ,,ludzkim wężem''. Choć ma zaledwie 10 lat jego życie niszczy nieuleczalna choroba. Chłopiec pochodzący z Indii zmaga się z chorobą genetyczną, która powoduje, że jego ciało pokrywają grube łuski.

Jagannathan, 10-latek z Indii, nazywany jest ,,ludzkim wężem'', bo jego ciało pokrywają ciemne łuski.

Ma zaledwie 10, a choroba niszczy mu życie

Chłopiec od urodzenia zmaga się z rzadką, nieuleczalną chorobą, którą charakteryzuje narastanie skóry. Organizm chłopca nie pozbywa się w odpowiednim czasie starych komódek skóry, a produkuje nowe, przez co skóra wciąż narasta i przybiera ciemny kolor.

Skóra Jagannatha wciąż się łuszczy, ponieważ jest bardzo sucha, co jest kolejną komplikacją choroby. Dziecko cierpi na wrodzoną rybią łuskę blaszkowatą.

Chłopiec musi często się kąpać i co chwilę nawilżać skórę, by ukoić bolesną suchość. 10-latek twierdzi, że skóra bywa tak napięta, że nie czasami nie jest w stanie chodzić i musi opierać się kijku imitującym kulę.

Ojciec chłopca pracuje jako robotnik na polu ryżowym i nie ma funduszy na leczenie syna.

- Nie mam pieniędzy, aby zabrać syna na leczenie, a moje serce pęka, gdy widzę, jak codziennie cierpi z powodu tej przeklętej choroby -opowiada ojciec chłopca.

Ten typ rybiej łuski (ichtiozy) jest bardzo rzadki. Dotyka jedną na 200 000 osób.

Choroba ta powodowana jest przez wadliwy gen. Towarzyszy człowiekowi od urodzenia i jest nieuleczalna, istnieją jednak metody łagodzenia stanu skóry, głównie lecznicze kremy.

Stan chłopca z roku na rok pogarsza się. Ma on nie tylko problem z chodzeniem, poruszaniem kończynami, wykonywaniem podstawowych czynność, zagrożone są również jego oczy, bo skóra w ich okolicy jest wciąż napięta i pęka. Chłopiec narażony jest na groźne zakażenia.

Niestety, ojca dziecka nie stać na to, by mógł on otrzymać odpowiednie leczenie.

rybia łuska

Źródło: dailymail.co.uk