Mięśniak macicy ważył prawie 30 kg, a jego posiadaczka nie mogła się normalnie poruszać

12.09.2018 16:47
Mięśniak macicy ważył prawie 30 kg, a jego posiadaczka nie mogła się normalnie poruszać
fot. BMJ Case Reports 2018/ livescience.com

Strach przed operacją sprawił, że pewna 53-letnia kobieta żyła jak osoba obłożnie chora. W obawie przed interwencją lekarską żyła z powiększającym się mięśniakiem macicy. Ten łagodny guz przez kilka lat zdążył urosnąć do takich rozmiarów, że uniemożliwiał kobiecie normalne życie. Gdy zdecydowała się na operację, lekarze nie mogli uwierzyć. Nosiła w swoim ciele guz ważący prawie 30 kilogramów!

Lekarze z Singapuru usunęli pewnej 53-letniej kobiecie mięśniaka macicy, który ważył aż 28 kilogramów!

O gigantycznych mięśniakach macicy mówi się już wtedy, gdy osiągają masę ok. 11 kilogramów, jednak ten przypadek jest wyjątkowo drastyczny. W przypadku pięćdziesięciolatki masa mięśniaka ponad dwukrotnie przewyższyła masę ,,mięśniaków gigantów''.

Kobieta zmagała się z dużym mięśniakiem już od jakiegoś czasu. Postanowiła jednak zasięgnąć pomocy lekarskiej dopiero wtedy, gdy mięśniak był tak duży i tak ciężki, że uniemożliwiał jej normalne poruszanie się. Kobieta z powodu ogromnego mięśniaka żyła jak człowiek obłożnie chory. Doświadczała również duszności, zarówno gdy poruszała się, jak i wtedy gdy leżała.

aHR0cDovL3d3dy5saXZlc2NpZW5jZS5jb20vaW1hZ2VzL2kvMDAwLzEwMS82MjMvb3JpZ2luYWwvZ2lhbnQtdXRlcmluZS1sZWlvbXlvbWEtMDEuanBn

Źródło: BMJ Case Reports 2018/livescience.com

Operacja usunięcia gigantycznego mięśniaka

Aby usunąć mięśniaka, lekarze musieli wykonać całkowitą histerektomię, czyli operację, podczas której usunięto macicę i jajniki kobiety.

Mięśniak był bowiem bardzo duży, mierzył ok. 65 cm. Zajmował całą jamę brzuszną i miednicę kobiety.

Po usunięciu mięśniaka lekarze musieli jeszcze wykonać operację plastyczną, by zrekonstruować brzuch kobiety.

Mięśniaki tak duże, jak ten zdarzają się niezwykle rzadko, gdyż kobiety zgłaszają się do lekarza znacznie wcześniej, najczęściej wtedy, gdy czują rozrost mięśniaków lub doświadczają niepokojących objawów. Zmiany usuwa się, zanim osiągną dużą wielkość.

Co ciekawe, największy mięśniak ważył ponad 63 kilogramy i został wykryty w badaniu pośmiertnym u pacjentki w 1888 roku. Największy usunięty mięśniak macicy, u pacjentki, która przeżyła zabieg, ważył ok. 45,5 kilograma.

aHR0cDovL3d3dy5saXZlc2NpZW5jZS5jb20vaW1hZ2VzL2kvMDAwLzEwMS82MjQvb3JpZ2luYWwvZ2lhbnQtdXRlcmluZS1sZWlvbXlvbWEtMDIuanBnPzE1MzYzNDE2NTc=

Źródło: BMJ Case Reports 2018/livescience.com

Mięśniaki to łagodne guzy macicy

Mięśniaki macicy występują powszechnie u kobiet w wieku rozrodczym i mogą rozwijać się do czasu menopauzy czy do 50 roku życia. Mięśniaki zazwyczaj rosną powoli, a po menopauzie mają tendencję do kurczenia się.

Mięśniaki to łagodne guzy macicy. Mogą być bardzo małe lub rozrastać się do dużych rozmiarów , tworząc masę, która może powiększyć i zniekształcić macicę.

W wielu przypadkach mięśniaki nie powodują żadnych objawów, ale czasami, gdy powiększają się, dają o sobie znać nadmiernym krwawieniem podczas menstruacji, bólem podczas stosunków seksualnych, częstym oddawaniem moczu czy uczuciem pełności w podbrzuszu.

Nie jest jasne, jak długo mięśniak był w ciele kobiety. Lekarze szacują jednak, że musiał rosnąc co najmniej pięć lat, by mógł osiągnąć podobny rozmiar.

Według relacji lekarzy kobieta chciała uniknąć operacji za wszelką cenę, ponieważ bardzo się jej bała i oprócz problemów z poruszaniem się nie doświadczała innych, przykrych objawów.

Zobacz także

Źródło: livescience.com

________

zdrowie.radiozet.pl/nk