Zamknij

Mężczyzna z Mrągowa zmarł z powodu otyłości. Ważył 200 kilogramów

17.02.2021 15:53
Otyłość patologiczna
fot. Shutterstock

Otyłość skrajna, inaczej olbrzymia, prowadzi do niepełnosprawności ruchowej, jest też przyczyną rozwoju bardzo groźnych dla życia chorób. To właśnie z powodu otyłości, zdaniem lekarza, zmarł niespełna 50-letni mężczyzna.  

46-letni mieszkaniec Mrągowa (warmińsko-mazurskie) zmarł z powodu skrajnej otyłości. Zdaniem osób, które znały mężczyznę, mógł on ważyć ok. 200 kg. Mężczyzna miał nie stronić od fast-foodów, które od lat dostarczano mu do domu. 

Skrajna otyłość przyczyniła się do śmierci

Mężczyzna zmarł nagle w swoim mieszkaniu w Mrągowie. Na miejscu był prokurator, który wykluczył, by do śmierci przyczyniły się osoby trzecie.

- Lekarz, który był na miejscu, stwierdził, że zgon nastąpił z powodu skrajnej otyłości i nagłego zatrzymania krążenia. Odstąpiono od wykonania sekcji zwłok - poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny. Prokurator dodał, że z powodu skrajnej otyłości 46-latek miał kłopoty z poruszaniem się, w związku z czym bardzo rzadko wychodził z mieszkania.

Otyłość patologiczną trzeba leczyć

Otyłość patologiczna (stosuje się również określenie śmiertelna) to stan wymagający intensywnego leczenia. Mówimy o niej, gdy wskaźnik masy ciała BMI przekracza 40 punktów. Szacuje się, że w Polsce na tego typu otyłość cierpi prawie 700 tys. osób. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych takich osób jest około 9 mln, a na całym świecie około 400 mln. 

Osoby z otyłością patologiczną o wiele częściej chorują na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, zespół bezdechu sennego. O wiele częściej występują u nich: udar mózgowy, zespół metaboliczny. Mają problemy ze stawami kończyn dolnych, kręgosłupem. O wiele częściej w tej grupie pojawiają się nowotwory złośliwe, zwłaszcza pęcherzyka żółciowego, jelita grubego czy jajników. Pojawiają się też zaburzenia emocjonalne, a tym ciężka depresja.

Śmiertelność na skutek powikłań z powodu otyłości jest znacząca, dlatego wymaga intensywnego leczenia, prowadzonego często przez kilku specjalistów. U większości chorych na otyłość (zwłaszcza otyłość patologiczną) konieczne jest przeprowadzenie operacji bariatrycznej, czyli tzw. operacji zmniejszającej żołądek.

Źródło: PAP