Melanie Griffith ma raka skóry – aktorka namawia do badań

30.08.2018 14:08
Melanie Griffith
fot. Instagram

Melanie Griffith zachorowała na raka skóry 10 lat temu, a rok temu nastąpił nawrót choroby. Aktorka wykorzystuje swoją popularność, by ostrzec innych przed tą straszną chorobą. Nawołuje do badań i profilaktyki raka skóry.

Melanie Griffith, słynna amerykańska aktorka, ma raka skóry. Chorobę zdiagnozowano w 2009 r., a w 2017 r. nastąpił jej nawrót. Niedawno opublikowała na Instagramie zdjęcie z plastrem na nosie. W ten sposób poinformowała swoich fanów, że przeszła kolejny zabieg usuwania komórek nowotworowych ze skóry.

W swoim poście napisała:

„Zabandażowana ponownie po dermabrazji. To ostatni krok, by naprawić skórę zajętą komórkami rakowymi. Jeśli ktokolwiek z Was to ma, załatwcie to. Jeśli się opalacie, bądźcie ostrożni. Używajcie kremu z filtrem. Znajdźcie dermatologa. Jeśli go nie macie, idźcie do najbliższej przychodni i poproście o badania. Więcej informacji już niedługo!”

Pod jej postem pojawiło się mnóstwo komentarzy. Fani życzyli jej szybkiego powrotu do zdrowia, a także dziękowali za odwagę. Pisali, że dzięki niej poszli na wizytę kontrolną do dermatologa, że regularnie będą się badać.

Melanie Griffith nigdy nie ukrywała, że przez lata poddawała się różnym operacjom plastycznym, aby zachować urodę i młodość. Teraz tego żałuje. Te zabiegi zniszczyły jej cerę.

Zachorowanie na raka skóry z roku na rok jest coraz większe – co tłumaczy się starzeniem się populacji i zwiększającą się ekspozycją na promieniowanie słoneczne (znacznie częstsze wyjazdy zagraniczne do krajów o dużym stopniu nasłonecznienia!). O wiele częściej występuje wśród ludzi rasy białej. Są różne typy raka skóry, np.: rak podstawnokomórkowy (choruje na niego Hugh Jackman oraz Melanie Grifith), rak płaskonabłonkowy, rak brodawkujący.

Jakie zmiany skórne powinny nas zaniepokoić?

Gdybyśmy tylko odpowiednio wcześnie potrafili poprawnie zdiagnozować, czy nową narośl na skórze można uznać za zmianę o charakterze nowotworowym, umieralność z tego powodu byłaby niższa. Naszą uwagę powinny zwrócić przede wszystkim:

  • guzki – gładkie, małe, świecące, woskowate,
  • wrzody,
  • płaskie czerwone kropki wrażliwe na podrażnienia,
  • strupy (także krwawiące),
  • chropowate plamy.

Z tych zmian mogą powstać różne nowotwory skóry.

Melanie Griffith ma 61 lat. Jest znana z wielu ról filmowych, np.: „Pracująca Dziewczyna”, „Lolita”, „Wariatka z Alabamy”, „Dzikiej namiętności” czy „Stuart Malutki”. Cztery razy wychodziła za mąż, w tym dwa razy za Dona Johnsona. Najdłużej w związku była z aktorem Antonio Banderasem (19 lat), z którym rozwiodła się w 2015 roku.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: Instagram
---------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk