Zamknij

Matka ma "uczulenie" na własne dziecko. Czym jest pemfigoid ciężarnych?

15.02.2022 11:19

U kobiety w zaawansowanej ciąży zaczęły pojawiać się swędzące plamy i pęcherze przypominające poparzenie skóry pokrzywą. Stan ciężarnej pogarszał się i wkrótce większa część jej ciała pokryta była czerwonymi plamami. U młodej mamy zdiagnozowano pemfigoid ciężarnych. Co to za choroba? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Swędząca skóra
fot. Shutterstock

Fiona Hooker z Hampshire w Anglii zaszła w ciążę z drugim dzieckiem pod koniec 2020 roku. Pierwsze dwa trymestry ciąży przebiegły bez problemów, ale pod koniec ciąży kobieta zaczęła zauważać czerwone plamy na brzuchu.

Plamy na skórze były wypukłe, zaczerwienione i bardzo swędzące, przypominały poparzenie pokrzywą.

Lekarze przepisali kobiecie szereg kremów steroidowych, ale nie udało się całkowicie wyleczyć zmian skórnych, świąd również nawracał.

- To było tak, jakbym była uczulona na własne dziecko – wspomina Fiona Hooker.

Swędzące plamy początkowo zlokalizowane były wyłącznie na brzuchu kobiety, jednak z czasem zaczęły się pojawiać w innych rejonach ciała. W ósmym miesiącu ciąży stan kobiety był na tyle poważny, że musiała ona zgłosić się do szpitala. Po otrzymaniu leczenia sterydami dolegliwości nieco osłabły i kobieta mogła wrócić do domu.

Jednak wraz z przyjściem jej syna na świat, stan Fiony drastyczne się pogorszył.

- Moja skóra dosłownie wybuchała pęcherzami na brzuchu, klatce piersiowej, rękach i nogach. Wszędzie tam, gdzie trzymałam dziecko lub moja skóra dotykała jego skóry — powiedziała młoda mama.

Ostatecznie u Fiony Hooker zdiagnozowano ciężki przypadek pemfigoidu ciężarnych.

Szacuje się, że zaburzenie to dotyka 1 na 50 000 kobiet w ciąży.

Swędzące zmiany skórne i pęcherze ustąpiły po kilku miesiącach od porodu. Kobietę poinformowano jednak, że choroba może powrócić w przyszłości.

Pemfigoid ciężarnych — objawy, leczenie, zagrożenia

Pemfigoid ciężarnych to pęcherzowa choroba skóry występująca zwykle w drugiej połowie ciąży, ale zmiany skórne mogą pojawić się w każdym momencie ciąży i w połogu. Może powodować przedwczesny poród lub urodzenie się dziecka o małej urodzeniowej masie ciała, a nawet poronienie.

Chorobę charakteryzuje występowanie na skórze zmian rumieniowo-pęcherzowo-obrzękowych z towarzyszącym świądem i pieczeniem.

W pemfigoidzie ciężarnych autoprzeciwciała skierowane są przeciwko hemidesmosonalnym białkom strukturalnym, które łączą keranocyty błony podstawnej ze skórą właściwą. Dokładny mechanizm powstawania choroby nie jest znany. Uważa się jednak, że autoprzeciwciała, powstające w wyniku nieprawidłowej ekspresji niektórych antygenów (MHC klasy II) na komórkach trofoblastycznych łożyska, powodują dysfunkcję łożyska i krzyżowo reagują z kolagenem w skórze.

W uproszczeniu: powstawanie wykwitów związane jest z występowaniem w surowicy kobiet ciężarnych przeciwciał przeciwko antygenom błony podstawnej łączącej skórę właściwą i naskórek. Zdarza się, że przeciwciała te zostaną przeniesione na dziecko, wtedy u noworodków występują podobne zmiany skórne.

Ważnym czynnikiem w biorącym udział w patogenezie pemfigoidu ciężarnych są hormony, o czym świadczy cofanie się choroby po porodzie oraz możliwość ponownego wystąpienia zmian w kolejnej ciąży lub po stosowaniu leków hormonalnych zawierających gestageny. 

Leczenie jest wyłącznie objawowe. Nie można w żaden sposób zapobiec chorobie.

Źródło: nypost.com; mp.pl; podyplomie.pl