Zamknij

Uspokajali, że to long covid, a to był rak płuca

03.10.2022 09:50

Pacjentka, u której wykryto nieoperacyjnego raka płuca, jest przekonana, że padła ofiarą procedur wdrożonych w trakcie pandemii koronawirusa. Teraz ostrzega.

Long covid czy rak płuc?
fot. Shutterstock

Caroline Page z Woodbridge, Radna Hrabstwa Suffolk, zaczęła czuć się źle pod koniec 2020 roku. Ponieważ chwilę wcześniej przeszła zakażenie koronawirusem, eksperci do walki z pandemią z East Suffolk and North Essex NHS Foundation Trust (ESNEFT) skierowali ją na sesje on-line grupy "long covid". To był błąd.

Long covid czy rak płuc?

Radna sumiennie uczestniczyła w sesjach "long covid", ale jej stan się nie poprawiał. Zmagała się z przewlekłym zmęczeniem i dusznością. Na początku 2022 roku udała się do lekarza rodzinnego. Diagnoza ścięła ją z nóg: nieoperacyjny rak płuca.

"To, co mi się przytrafiło, jest bardzo, bardzo poważne, ale absolutnie nie obwiniam lekarza rodzinnego. To wina ESNEFT, który zakwalifikował objawy jako long covid, co nie obejmuje wizyty u lekarza pierwszego kontaktu ani w szpitalu" - powiedziała Caroline Page w rozmowie z BBC.

Teraz ostrzega, żeby uważnie wsłuchiwać się w swoje ciało. Jeśli przez dłuższy czas czujesz się źle, po prostu zasięgnij opinii drugiego lekarza, żeby sprawdzić, czy nie zostałeś źle zdiagnozowany - radzi.

Objawy raka płuc to m.in.:

  • przewlekły kaszel,
  • świszczący oddech i duszność,
  • długotrwała chrypka,
  • krwioplucie,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • nagła utrata wagi,
  • ból w klatce piersiowej i barku.

Źródło: bbc.com, zwrotnikraka.pl

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.