Zamknij

Lody Milka wycofane ze sprzedaży. Wykryto groźną substancję

28.07.2021 14:36
Lody wycofane z obrotu
fot. Shutterstock

Uwaga! W niektórych partiach lodów Milka wykryto groźną dla zdrowia substancję - tlenek etylenu. Z tego powodu producent zdecydował o wycofaniu niektórych produktów ze sklepów. Co to za substancja? Jakie objawy wywołuje?

Firma FRONERI Polska rozpoczęła wycofywanie części produktów lodowych w Polsce. Chodzi o lody MILKA zawierające substancję stabilizującą, w której wykryto obecność tlenku etylenu (ETO). Tlenek etylenu wykryto w stężeniu niezgodnym z normami dozwolonymi przez przepisy Unii Europejskiej.

''W związku z tym zdecydowaliśmy się na działanie prewencyjne poprzez wycofanie części produktów zawierających kwestionowaną substancję i zapewniając najwyższy, możliwy poziom ochrony konsumentów'' - poinformowała na swojej stronie firm FRONERI.

ZOBACZ LISTĘ WYCOFANYCH PRODUKTÓW

Tlenek etylenu - co to za substancja?

W temperaturze powyżej 10,7°C tlenek etylenu jest łatwopalnym, bezbarwnym gazem. Używa się go przy produkcji: rozpuszczalników, płynów zapobiegających zamarzaniu, tekstyliów, detergentów, klejów, pianek poliuretanowych i farmaceutyków. Przede wszystkim jednak stanowi on półprodukt chemiczny w produkcji glikolu etylenowego. W mniejszych stężeniach stosowany jest w fumigantach, środkach sterylizujących do przypraw i kosmetyków, a także podczas sterylizacji sprzętu chirurgicznego w szpitalu.

GIS informuje, że tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, a jego stosowanie do żywności wprowadzanej na rynek w Unii Europejskiej jest niedozwolone.

Ostre skutki i wczesne objawy narażenia na tlenek etylenu obejmują m.in. ból oczu, ból gardła, trudności w oddychaniu, nieostre widzenie, zawroty głowy, nudności, bóle głowy, drgawki, pęcherze na skórze, wymioty, kaszel.

Źródł: froneri.pl; Centralny Instytut Ochrony Pracy-Państwowy Instytut Badawczy (m.ciop.pl)