Lekarze z Tarnowskich Gór usunęli kobiecie 17-kilogramowego guza

13.10.2020 10:02
Dr Adam Tiszler/Screen FB WSP S.A.
fot. Dr Adam Tiszler/Screen FB WSP S.A.

Kolejny sukces lekarzy ze szpitala w Tarnowskich Górach. We wrześniu pisaliśmy o niesamowitej operacji, podczas której lekarzom udało się usunąć guza ważącego ponad 20 kilogramów. Teraz zespół kierowany przez dr Adama Tiszlera usunął pacjentce kilkunastokilogramowego guza.

Podczas operacji ginekologicznej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach (WSP) lekarze usunęli pacjentce guz ważący 17 kilogramów. 

To już drugi podobny zabieg w tej placówce w ostatnich tygodniach.

ZOBACZ: Lekarze z Tarnowskich Gór usunęli pacjentce 24-kilogramowego guza

Lekarze usunęli guza ważącego kilkanaście kilogramów

Pacjentka została przekazana do Tarnowskich Gór przez lekarzy z Sosnowca, bo chciała, by zabieg przeprowadzono tam, gdzie kilka tygodni wcześniej wycięto innej kobiecie olbrzymiego guza - przekazali na Facebooku przedstawiciele szpitala.

"Zespół dr. Adama Tiszlera przy zabezpieczeniu anestezjologicznym Bronisławy Janik, ordynator Oddziału Intensywnej Terapii niezwłocznie przystąpili do niego, czego efektem było usunięcie 17-kilogramowego guza oraz 6 litrów płynu z jamy otrzewnej. Pacjentka czuje się dobrze i cieszy się, że jej waga z 88 kilogramów spadła do 63. Teraz pozostaje czekać na prawidłowy wynik badania histopatologicznego” - napisali pracownicy szpitala.

W połowie września w tym samym szpitalu wycięto innej kobiecie, wychodzącego najprawdopodobniej z jajnika, guza o wadze 24 kg i średnicy 60 cm. Medycy byli zaskoczeni wielkością zmiany, udało się ją usunąć w całości. Po badaniu histopatologicznym okazało się, że guz nie był złośliwy.

Lekarze zaapelowali wtedy do kobiet, by – bez względu na wiek - co najmniej raz w roku odwiedzały gabinet ginekologiczny i poddały się badaniu. Teraz personel dziękuje użytkownikom mediów społecznościowych oraz prasie za udostępnianie tamtego apelu.

''Nie jest wymówką czas pandemii, ograniczonej dostępności do lekarzy specjalistów. Nowotwory nie poprzestają rosnąć, one są coraz większe bez względu na panującą sytuację epidemiczną. W dalszym ciągu apelujemy - kobiety zadbajcie o swoje zdrowie dla dobra Was i waszych rodzin” - podkreślił ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego dr n. med. Adam Tiszler.

Źródło: PAP