Lekarze usunęli spod brody kobiety 4 kg guza

Natalia Kovacs
11.12.2018 11:50
Lekarze usunęli spod brody kobiety 4 kg guza
fot. dailymail.co.uk/ BMJ Case Reports

Strach przed wizytą u lekarza prowadzi czasami do ekstremalnych sytuacji. Przekonali się o tym lekarze ze szpitala w Indiach, gdzie zgłosiła się kobieta z ogromnym guzem pod brodą. Pacjentka twierdziła, że guz rósł od 18 lat, ale unikała ona wizyt u lekarza, bo bała się operacji. 

47-letnia kobieta od kilkunastu lat cierpiała z powodu powiększającego się guza pod brodą. Dopiero niedawno kobieta zdecydowała się poddać operacji. Chirurdzy usunęli guz, który ważył ponad 4 kilogramy i był większy niż przeciętnej wielkości noworodek. Pacjentka twierdziła, że guz rósł przez ponad 18 lat.  

Strach przed operacją

Historia kobiety jest tak niesamowita, że zdecydowano się opisać przypadek w British Medical Journal of Case Reports

Lekarze ujawnili, że kobieta przez 18 lat odkładała wizytę u lekarza, bo za bardzo bała się ewentualnej operacji. Do szpitala zgłosiła się dopiero wtedy, gdy guz urósł do ogromnych rozmiarów i utrudniał normalne funkcjonowanie.

47-latka wyjaśniła, że guz rósł przez kilkanaście lat powoli, ale w ciągu ostatnich miesięcy znacznie się powiększył. To skłoniło ją do szukania pomocy w szpitalu oddalonym o 200 kilometrów od jej miejsca zamieszkania.

Według zeznań lekarzy guz miał ponad 30 centymetrów, ważył więcej niż 4 kilogramy i wydzielał nieprzyjemną wydzielinę. Ujawniono, że kobieta dobrze zniosła operację usunięcia guza i w pełni odzyskała zdrowie po mniej więcej pięciu miesiącach.

7137594-6471635-image-a-31_1544195228764
Źródło: dailymail.co.uk/ BMJ Case Reports

Niegroźny guz

Zmiana, która rosła przez kilkanaście lat pod brodą kobiety, to gruczolak wielopostaciowy, zwany także guzem mieszanym. To najczęstszy nowotwór łagodny gruczołów ślinowych. Może rozwinąć się w śliniance przyusznej lub, jak w przypadku 47-latki, w śliniance podżuchwowej.

Gruczolak wielopostaciowy nie rozprzestrzenia się na inne części ciała i zazwyczaj nie zagraża życiu, choć na jego podłożu po latach może rozwinąć się guz mieszany złośliwy. Nieleczony nowotwór może się rozrastać, o czym przekonała się kobieta. Lekarze ze szpitala w Uttar Pradesh, którzy przeprowadzili operację usunięcia guza, twierdzą, że nigdy nie spotkali się z tak ekstremalnym przypadkiem.

Zobacz także

Źródło: dailymail.co.uk/ BMJ Case Reports

________

zdrowie.radiozet.pl/nk