Zamknij

Kostnienie penisa - bardzo rzadka przypadłość u 63-latka [zdjęcie]

20.08.2019 13:13

W "Urology Case Reports" został opisany przypadek 63-letniego mężczyzny, który cierpiał na kostnienie penisa. Dotychczas odnotowano tylko 40 takich przypadków.

Kostnienie penisa - rzadka męska przypadłość
fot. Shutterstock

Kostnienie penisa - to bardzo rzadka przypadłość, która lekarze zdiagnozowali u 63-letniego mężczyzny. Zgłosił się do nich z bólem kolana, który pojawił się po upadku na chodniku. Podczas rozmowy z lekarzami wskazywał również na ból prącia. Ponieważ mężczyzna upadł na pośladki, lekarze postanowili zrobić prześwietlenie miednicy, aby sprawdzić, czy nie została złamana. Wyniki badania zaskoczyły wszystkich. Okazało się, że w penisie mężczyzny uformowała się kość (wzdłuż całego trzonu). Jego przypadek został opisany w czasopiśmie "Urology Case Reports".

Kostnienie prącia to przypadek niezwykle rzadki. W literaturze medycznej jest opisanych tylko 40 tego typu przypadków. Do kostnienia dochodzi, gdy sole wapnia gromadzą się w tkankach miękkich i prowadzą do tworzenia kości.

kostnienie pracia Urology Case Reports
fot.

Źródło: Urology Case Reports

Dlaczego się tak dzieje, nie wiadomo. Zdaniem lekarzy kostnienie penisa ma związek z chorobą Peyroniego (inaczej włókniste stwardnienie prącia) . To dolegliwość, która atakuje męskie narządy płciowe. Objawia się skrzywieniem penisa i problemami z erekcją. Dotyka ona mężczyzn pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Schorzenie może pojawiać się m.in. w następstwie urazów, zmian miażdżycowych lub niewydolności nerek.

Leczenie kostnienia penisa zależy od stopnia tworzenia kości i towarzyszących temu objawów. Jeśli mężczyzna nie odczuwa bólu i nie ma trudności w codziennym funkcjonowaniu (nie ma zmniejszonej elastyczności prącia czy problemów z erekcją), nie wymaga natychmiastowego leczenia. Inaczej wygląda sytuacja, gdy ból penisa lub jego skrzywienie utrudniają mu normalne funkcjonowanie. W takich przypadkach zaleca się środki przeciwbólowe oraz zastrzyki w penisa zapobiegające jego skrzywieniu. W skrajnych przypadkach konieczna jest operacja chirurgiczna.  

Niestety mężczyzna, mimo bólu, nie pozwolił na dalszą diagnostykę, odmówił leczenia i opuścił szpital.

Źródło: LiveScience.com/ Irish Post