Zamknij

Niezwykła stulatka. Pokonała koronawirusa DWA RAZY

19.04.2021 11:40
104-latka pokonała COVID-19 dwa razy
fot. Shutterstock

Carmen Hernandez, 104-latka z Kolumbii, zebrała owację na stojąco przy wyjściu ze szpitala, ponieważ z koronawirusem SARS-CoV-2 rozprawiła się dwa razy. Jej przypadek już zapisał się w historii medycyny.

Koronawirus SARS-CoV-2 to dziwne "zwierzę". Zdrowego dwudziestolatka potrafi zabić w kilka godzin, natomiast stulatkowie wychodzą z pojedynku bez szwanku. I to nawet dwukrotnie!

104-latka pokonała koronawirusa dwa razy

Carmen Hernandez, 104-latka z Kolumbii, 5 kwietnia 2021 roku opuściła szpital uniwersytecki San Rafael de Tunja po leczeniu COVID-19. Nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, wszak z SARS-CoV-2 poradził sobie już niejeden stulatek, gdyby nie fakt, że kobieta pokonała koronawirusa... drugi raz.

Po raz pierwszy koronawirusa rozpoznano u niej w czerwcu 2020 roku, w domu opieki San Jose, w którym Hernandez mieszka od 25 lat. Niespełna rok później, w marcu 2021, Kolumbijka trafiła do szpitala z pełnoobjawowym COVID-19. I to niedługo potem, jak otrzymała pierwszą dawkę szczepionki.

Po trzech tygodniach kobieta szczęśliwie opuściła szpital przy akompaniamencie oklasków personelu medycznego.

- To była solidna praca zespołu naukowego i zespołu terapii oddechowej - powiedział dziennikarzom Yamit Noe Hurtado, menadżer szpitala uniwersyteckiego San Rafael de Tunja.

Najstarszym ozdrowieńcem na świecie wciąż pozostaje 113-letnia Maria Branyas Morera z katalońskiej miejscowości Olot w północno-wschodniej Hiszpanii. Natomiast najstarszym ozdrowieńcem w Polsce jest 103-letnia Teresa Wójcik - hospitalizowana w szpitalu w Kędzierzynie Koźlu w kwietniu 2020 roku.

Źródło: ctvnews.ca