Zamknij

W ciągu dwóch miesięcy zaraziła się dwoma szczepami koronawirusa

26.01.2021 15:29
test na koronawirusa
fot. Shutterstock

Zła wiadomość dla ozdrowieńców. Osoby, które przeszły już zakażenie SARS-CoV-2 mogą zostać ponownie zakażone innym szczepem koronawirusa. Potwierdza to zaskakujący przypadek kobiety z Niemiec.

Zaraziła się dwa razy. Ponad 100 osób na kwarantannie

Dwa miesiące, dwa zakażenia, dwa różne szczepy koronawirusa SARS-CoV-2. Niezwykły przypadek Niemki opisał dziennik "Die Welt".

Mieszkanka Hanoweru na północy Niemiec dwukrotnie zakaziła się koronawirusem w ciągu dwóch miesięcy. Za drugim razem stwierdzono u niej brytyjski wariant koronawirusa

Miejski wydział zdrowia z Hanoweru poinformował, że kobieta ma powiązania z kilkoma przedszkolami i szkołą podstawową i z tego powodu kwarantanną objęto co najmniej 120 osób, z którymi zakażona mogła mieć kontakt.

Niemka po raz pierwszy uzyskała pozytywny wynik 27 listopada, a drugą infekcję stwierdzono 11 stycznia. Druga infekcja była spowodowana przez brytyjski wariant koronawirusa, który uważa się obecnie za bardziej zaraźliwy.

Brytyjska odmiana koronawirusa już w 60 krajach

Już kilkudziesięciu krajach odnotowano obecność brytyjskiej odmiany koronawirusa. Wariant ten jest o wiele bardziej zaraźliwy niż inne szczepy tego patogenu – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia.

Nie są znane żadne kontakty pacjentki z Anglią, nie wiadomo zatem, jak doszło do zakażenia.

Wszystko wskazuje na to, że warianty wykryte początkowo w Wielkiej Brytanii (B.1.1.7) i RPA (B.1.351) są wysoce zaraźliwe. Według informacji z 25 stycznia wariant znany z Wielkiej Brytanii został wykryty u 24 osób w samych tylko klinikach sieci Berlin Vivantes, podał "Die Welt".

Nadzieją na zmniejszenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, w tym jego nowych wariantów są szczepienia. Zarówno firma Pfizer, jak i Moderna, których szczepionki są dopuszczone do użytku w Unii Europejskiej, potwierdziły, że preparaty te działają odpowiednio również w przypadku brytyjskiego szczepu wirusa.

Źródło: PAP