Zamknij

Kobieta z udarem mózgu. Lekarz: "proszę zrobić manicure na poprawę humoru"

05.07.2022 18:16
Udar mózgu
fot. Shutterstock

Młoda Angielka szukała pomocy medycznej z powodu silnego bólu głowy i problemów ze wzrokiem. Lekarz zbył ją w nieprzyjemny sposób, a po roku okazało się, że kobieta miała udar. Teraz zmaga się z konsekwencjami choroby. 

Kerri-Ann Wool miała nagły silny ból głowy, zniekształcone widzenie i zawroty głowy. Przez kilka dni kobieta odwiedziła kilka różnych gabinetów lekarzy POZ. Podczas jednej wizyty rozpłakała się z bezsilności, a lekarz uznał, że kobieta, która niedawno urodziła dziecko, ma depresję poporodową lub problemy z ciśnieniem i przepisał jej antydepresanty, poradził też, by "poszła na manicure na pocieszenie". 

- Czułam się tak, jakby mnie zbywano jako histeryczną kobietę. Nie mogłam nakłonić nikogo, by potraktował mnie poważnie - powiedziała w wywiadzie Kerri-Ann Wool.

Po podaniu paracetamolu i poleceniu powrotu do domu została ostatecznie skierowana na badanie rezonansem magnetycznym, które, zdaniem pracującego tam lekarza, nie wykazało nieprawidłowości.

Rok po wizycie u lekarza stan kobiety się pogarszał. Cierpiała z powodu migren, napięciowych bólów głowy, zaburzeń widzenia i zaburzeń równowagi. Postanowiła działać i zgłosiła się po kopię wyniku badania. Z dokumentami udała się do innego lekarza, który stwierdził, że rezonans magnetyczny wykazał ślady po przebytym udarze i zakrzep w móżdżku - w miejscu odpowiedzialnym za równowagę. Kobieta wciąż zmaga się z powikłaniami po udarze, co uniemożliwia jej powrót do pracy.

Kobieta otrzymała wsparcie od organizacji charytatywnej "Different Strokes", która wspiera pacjentów po udarze poniżej 65. roku życia.

- Kerri-Ann mówi, że wielokrotnie powtarzano jej, że jest za młoda, aby mieć udar. To jest coś, co zbyt często słyszymy od młodych osób po udarze, z którymi pracujemy. Historie, takie jak jej pokazują nam, jak wiele pracy musimy jeszcze włożyć, aby zmierzyć się z brakiem świadomości i błędnymi wyobrażeniami na temat udarów u młodszych ludzi. Udary zdarzają się często ludziom w każdym wieku, ale można je przeoczyć z powodu fałszywego przekonania, że udary zdarzają się tylko osobom starszym - powiedział Austin Willett, dyrektor organizacji.

Szpital nie chce komentować sprawy.

Objawy udaru mózgu. Na co zwrócić uwagę?

Udar to nagłe, miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu. Wyróżnia się dwa typy udaru:

Udar niedokrwienny (inaczej zawał mózgu) – jest to najczęściej występujący typ udaru (aż 85% przypadków). Jego przyczyną jest zablokowanie przez skrzeplinę jednego z naczyń krwionośnych (tętnicy), które doprowadzają krew wraz z tlenem do komórek mózgu. Najczęściej podłożem tego jest miażdżyca naczyń, która sprzyja powstawaniu zakrzepów. Jeśli zakrzep zatka naczynie krwionośne i do pewnego obszaru mózgu przestaje dopływać krew z tlenem, prowadzi to do obumierania tkanek w tym obszarze mózgu. Do zablokowania tętnicy zaopatrującej mózg w tlen może też dojść na skutek oderwania się skrzepliny, która powstała w sercu i z prądem krwi została przeniesiona dalej. Ten mechanizm najczęściej występuje u osób  cierpiących na migotanie przedsionków.

Objawy zawału mózgu: nagłe zaburzenia czucia po jednej stronie ciała, wykrzywienie twarzy po jednej stronie, nagłe osłabienie kończyn, zaburzenia mowy, zaburzenia widzenia, zawroty głowy i zaburzenia równowagi.

Udar krwotoczny (inaczej wylew w mózgu) – dochodzi do niego z powodu pęknięcia ściany naczynia i krwawienia do mózgu. Większość udarów krwotocznych wiąże się z nadciśnieniem tętniczym, ale wśród przyczyn, które mogą do nich prowadzić, wymienia się również: obecność tętniaka, marskość wątroby, przewlekłe choroby nerek, nowotwory i zapalenia naczyń.

Objawy wylewu do mózgu: silny ból głowy, drgawki, wymioty, zawroty głowy, rozwijający się powoli połowiczny niedowład ciała, osłabienie mięśni twarzy, zaburzenia mowy, niedowład kończyny górnej i dolnej, zaburzenia koordynacji ruchów, zaburzenia widzenia, zaburzenia lub utrata przytomności.

Źródło: dailymail.co.uk