Zamknij

Kobieta urodziła się z przezroczystymi zębami. Nazywali ją "zębem rekina"

12.09.2022 11:09

Kobieta urodziła się z "przezroczystymi" zębami. Przez długie lata cierpiała z powodu bólu i dyskomfortu. Miała problem z jedzeniem i piciem, nie mogła swobodnie gryźć pokarmów. Była też gnębiona i nazywana "zębem rekina". Dzięki jednej z klinik stomatologicznych 19-latka może teraz cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Łamliwe zęby
fot. Shutterstock

Mihaley Olivia Grace Schlegel z Oklahomy w Stanach Zjednoczonych urodziła się z niemal całkowicie przezroczystymi zębami, które były kruche, łamliwe. Na uzębienie dziewczyny miała wpływ wrodzona łamliwość kości.

Zęby z roku na rok stawały się bardziej delikatne i łamliwe. Po 19 latach były już silnie wyszczerbione i z tego powodu młoda kobieta była przezywana "zębem rekina". Miała problemy z odżywianiem, ponieważ nie była w stanie swobodnie przeżuwać żywności. Odczuwała ból i nadwrażliwość podczas jedzenia i picia.

Ciągle spotykała się z kpinami z powodu jej niezwykłego uśmiechu, co zniszczyło jej poczucie własnej wartości.

- Ludzie robiliby paskudną minę, gdy się uśmiechałam, czasami próbowali to ukryć, ale z wiekiem stało się to bardziej zauważalne – powiedziała młoda kobieta. - Przestałam się uśmiechać, śmiać się, a nawet jeść z powodu bólu - przyznała.

Pierwszą próbę zmiany uzębienia podjęto, gdy dziewczyna miała 13 lat. Wtedy jednak lekarze mieli zbyt dużo wątpliwości. Z powodu wrodzonej łamliwości kości, obawiano się, że podczas zabiegu może zostać uszkodzona szczęka, a wymiana zębów będzie obarczona powikłaniami. 

- Miałam 117 złamanych kości, 36 operacji i wielokrotne zakładanie/wymianę prętów zarówno w kościach piszczelowych, jak i udowych, a także wymianę śrub w kolanach i kostkach, małe zabiegi z powodu złamanego kręgosłupa i wielokrotne przeszczepy kości - ujawniła Mihaley. Pomimo wielu obaw, zdecydowała się podjąć ryzyko i poddać się operacji. Na zabieg zdecydowała się jedynie klinika dentystyczna w Aspen.

Operacja kosztowała 12 000 dolarów bez ubezpieczenia i 9 500 dolarów po ubezpieczeniu. Rodzice dziewczyny pokryli większość kosztów operacji, ona sama dołożyła pieniądze zbierane na studia. Mimo obciążenia finansowego Mihaley twierdzi, że było warto. Operacja zmieniła jej życie – odzyskała pewność siebie, często się uśmiecha. Jak sama przyznaje, ludzie nie robią już nieprzyjemnych min i komentarzy, a co najważniejsze młoda kobieta może teraz jeść wszystko to, na co ma ochotę

Operacja usunięcia starych zębów i przymocowania protez trwała kilka godzin i była przeprowadzona w narkozie. To jednak nie koniec zabiegów. Mikaley czeka teraz m.in. zabieg laserowy, który ma za zadanie odbudować tkankę wokół zębów, co umożliwi wszczepienie implantów.

Źródło: mirror.co.uk