Zamknij

Kobieta twierdzi, że nie śpi od 40 lat. Lekarze rozwiązali zagadkę

07.09.2021 17:21
Bezsenność
fot. Shutterstock

Kobieta twierdzi, że od 40 lat nie zmrużyła oka. Potwierdza to jej mąż, a także sąsiedzi, którzy na własną rękę próbowali wykryć ewentualne oszustwo. Chinka, dzięki swojej bezsenności stała się atrakcją okolicy. Czy to możliwe, by nie spać przez kilkadziesiąt lat? Lekarze wyjaśnili zagadkę.

Li Zhanying z prowincji Henan w Chinach twierdzi, że nie śpi od 40 lat. Kobieta wspomina, że ostatnio spała, gdy miała 5 lat. Bliscy potwierdzają jej wersję. Mąż otwarcie mówi o tym, że nigdy nie widział, by jego żona spała. Podobno noce poświęca na sprzątanie domu.

W wersję Li nie wierzyli sąsiedzi. Postanowili więc przeprowadzić eksperyment. Spędzili w domu sąsiadki całą noc, sprawdzając, czy nie zasypia. Jednak każdy z sąsiadów po pewnym czasie usypiał — w przeciwieństwie do Li, która podczas sąsiedzkiego eksperymentu nie zmrużyła oka.

Mąż kobiety martwi się o jej zdrowie. Twierdzi, że wcale nie odpoczywa. W ciągu dnia zajmuje się domowymi obowiązkami, a ponieważ nie może spać w nocy, te kilka godzin poświęca na sprzątanie. Uznał, że żona cierpi na bezsenność i kupił jej tabletki nasenne. Jednak leki nie zadziałały.

Czy można nie spać przez kilkadziesiąt lat? Lekarze rozwiązali zagadkę

Li Zhanying szukała pomocy medycznej, ale lekarze przez lata rozkładali ręce. W końcu zgłosiła się do pekińskiego centrum snu, gdzie lekarze rozwikłali tę przedziwną zagadkę.

Specjaliści odkryli, że kobieta śpi, tylko w bardzo dziwny sposób.

Obserwując, jak rozmawia z mężem, lekarze zauważyli, że oczy Li zwalniają i kobieta zasypia, mimo że wciąż rozmawia.

Kolejny test z monitorem fal mózgowych wykazał, że jej oczy nigdy nie były zamknięte dłużej niż 10 minut dziennie.

Ośrodek snu wyjaśnił, że dziwaczne zjawisko jest podobne do lunatykowania. Okazuje się, że kobieta codziennie śpi, ale jej ciało jej aktywne.

Źródło: thesun.co.uk; mirror.co.uk