Zamknij

Kobieta ma fobię szkockiego akcentu. "Dostaję ataków paniki"

31.10.2022 12:47

32-latka twierdzi, że ma fobię szkockiego akcentu. Gdy słyszy, jak ktoś mówi po szkocku lub używa silnego akcentu, czuje niepokój i kołatanie serca. Sytuacja jest na tyle poważna, że kobieta musiała uciekać z supermarketu, gdy pojawił się w nim klient ze Szkocji.

Szkot
fot. Shutterstock

Kirsty Baker z Hampshire czuje paraliżujący strach przed szkockim akcentem. Nie jest w stanie słuchać Szkotów bez palpitacji serca, a ewentualny wyjazd do Szkocji określa jako "największy koszmar". Fobia uniemożliwia jej też oglądanie filmów, w których mogą grać aktorzy ze Szkocji. 

32-latka twierdzi, że przestraszyła się szkockiego akcentu, gdy miała dziesięć lat i była na pokazie łodzi. Podszedł do niej wtedy mężczyzna na szczudłach w tradycyjnym szkockim kapeluszu Tam O' Shanter i czerwonej peruce. Kobieta wspomina, że mężczyzna zaczął mówić z mocnym akcentem, a sposób, w jaki wyglądał i brzmiał, po prostu ją przerażał. Od tamtej pory bardzo boi się szkockiego akcentu.

Fobia wpływa na życie codzienne kobiety i jej relacje z innymi ludzi. Podczas zakupów w supermarkecie musiała szybko opuścić sklep, gdy pojawił się w nim klient ze Szkocji i zaczął mówić z silnym szkockim akcentem. Kobieta unika też mężczyzn, którzy mogą pochodzić ze Szkocji. Omija ich profile na portalach randkowych.

- Gdy słyszę szkocki akcent, dosłownie zaczynam panikować. Serce mi wali i czuję się naprawdę chora. To okropne - powiedziała kobieta.

Kiedyś była fanką aktora Davida Tennanta, teraz nie może znieść oglądania go w telewizji. - Ponieważ miał angielski akcent w "Dr Who", nie zdawałam sobie sprawy, że jest Szkotem, dopóki kilka lat temu nie powiedziała mi o tym moja mama. Szkoda, bo naprawdę go lubiłam. Ze strachu też nigdy nie oglądałam "Walecznego Serca" - przyznała kobieta. - Jeśli chcę obejrzeć program telewizyjny, sprawdzam, czy któryś z aktorów pochodzi ze Szkocji - ujawniła w wywiadzie. Dodała też, że nigdy nie chciałaby odwiedzić Szkocji, bo "To byłby najgorszy koszmar".

Źródło: dailymail.co.uk