Zamknij

Kobieta ma "alergię na grawitację". Mdleje, gdy próbuje stać lub chodzić

31.08.2022 13:00

Gdy próbuje stać lub chodzić, ma silne bóle brzucha, mdłości, a po chwili mdleje. Młoda kobieta z powodu rzadkiego schorzenia spędza większość dnia w łóżku i jest całkowicie zależna od innych, choć wcześniej służyła w wojsku. Po wielu latach lekarze znaleźli przyczynę tych objawów.

Zawroty głowy
fot. Shutterstock

28-letnia Lyndsi Johnson jest przykuta do łóżka i wymaga stałej opieki ze względu na swój rzadki stan, który sama opisuje jako "alergię na grawitację". Kobieta może stać przez maksymalnie trzy minuty, później mdleje. Ma też silne mdłości, kołatanie serca. Omdlenia zdarzają się nawet 10 razy dziennie.

Młoda kobieta zaczęła odczuwać bóle brzucha i pleców w 2015 roku, gdy była na misji wojskowej za granicą. Została zwolniona ze służby w marynarce wojennej USA z powodów medycznych w 2018 roku po tym, jak jej objawy się pogorszyły, a medycy nie mogli znaleźć źródła jej stanu. W tym samym roku ból się pogorszył i kobieta zaczęła regularnie wymiotować. Objawy przypisywano wtedy atakom lęku.

W 2020 roku było już naprawdę źle. Kobieta mdlała w windzie, w supermarkecie, na spacerze z psem. Dopiero wtedy lekarz zlecił test pod kątem zespołu posturalnej tachykardii ortostatycznej. Badania polega na leżeniu na specjalnie zaprojektowanym stole, który stopniowo przechyla się, aż pacjent znajdzie się w pozycji pionowej, podczas gdy medycy mierzą jego tętno. Po otrzymaniu diagnozy kobieta rozpoczęła przyjmowanie beta-blokerów - leków, które zmniejsza częstość akcji serca, dzięki czemu może częściej i na dłużej wstawać z łóżka. Choć epizody omdleń zmniejszyły się, to wciąż zdarzają się kilkukrotnie w ciągu każdego dnia.

Była mechanik marynarki wojennej, spędza teraz do 23 godzin w łóżku każdego dnia. Wstaje tylko na chwilę, aby wziąć prysznic, co musi zrobić na siedząco.

Zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej uniemożliwia normalne funkcjonowanie

Zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej (POTS) charakteryzuje się nietolerancją pionowej postawy ciała. Objawia się to nienaturalnie szybkim wzrostem częstości rytmu serca wywołanym przez stanie, a czasami nawet siedzenie. Może to powodować nudności, zawroty głowy, nadmierną potliwość i omdlenia.

Gdy człowiek wstaje, grawitacja naturalnie ściąga część krwi do brzucha, rąk i stóp. Zwykle automatyczna reakcja organizmu kompensuje tę zmianę niewielkim wzrostem częstości rytmu serca, aby utrzymać prawidłowy przepływ krwi. Jednak u osób cierpiących na zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej reakcja ta nie wyzwala się prawidłowo, a ich tętno gwałtownie wzrasta w odpowiedzi na nagłą zmianę ciśnienia krwi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk, journals.viamedica.pl