Zamknij

Kobiecie przeszczepiono nerkę z genetycznie zmodyfikowanej świni

Natalia Kovacs
20.10.2021 10:11
Przeszczep
fot. Shutterstock

Nowojorscy chirurdzy dokonali przeszczepu nerki z genetycznie zmodyfikowanej świni zwanej GalSafe. To pierwszy na świecie przypadek, gdy organizm ludzki nie odrzucił takiego przeszczepu. Eksperci oceniają, że tego typu operacje mogą pomóc chorym latami oczekującym na przeszczep ratujący ich życie.

Operację przeprowadzono w NYU Langone Health w Nowym Jorku. Biorcą przeszczepu była kobieta, u której stwierdzono śmierć mózgu. Ponieważ zdiagnozowano u pacjentki również dysfunkcję nerek, jej rodzina wyraziła zgodę na eksperymentalną operację, zanim podjęto decyzję o odłączeniu jej od aparatury podtrzymującej życie.

Organy świni zostały zmodyfikowane tak, by tkanki nie zawierały już molekuły, o której wiadomo, że wywołuje niemal natychmiastowe odrzucenie.

Przez trzy dni nerka świni była przymocowana do naczyń krwionośnych pacjentki i utrzymywana poza jej ciałem, by naukowcy mieli łatwy dostęp do organu.

- Wyniki testów przeszczepionej nerki ''wyglądały całkiem normalnie'' - ocenił chirurg transplantolog dr Robert Montgomery kierujący zabiegiem.

Jego zdaniem nerka świni produkowała tyle moczu, co można by oczekiwać od przeszczepionej ludzkiej. Przede wszystkim zaś nie dostrzeżono oznak odrzucenia przeszczepu.

- Nieprawidłowy poziom kreatyniny biorcy – wskaźnik złej funkcji nerek – powrócił do normy po przeszczepie – podkreślił Montgomery.

Świnie, zwane GalSafe, zostały genetycznie zmodyfikowane przez jednostkę Revivicor United Therapeutics Corp (UTHR.O). Projekt został zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków w grudniu 2020 roku.

Badacze podejrzewają, że świnie GalSafe mogą być źródłem innych przeszczepów, od zastawek serca po przeszczepy skóry dla ludzi.

Eksperyment z przeszczepem nerek może utorować drogę do kolejnych prób przeszczepów u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek. Takie próby będą podejmowane prawdopodobnie w ciągu następnego roku lub dwóch. Przeszczepy od zmodyfikowanych świń mogą być krótkoterminowym rozwiązaniem dla pacjentów w stanie krytycznym do czasu znalezienia ludzkiej nerki.

Naukowcy od dekad pracują nad możliwością wykorzystania narządów zwierzęcych do przeszczepów, ale nie wiedzą, jak zapobiec ich natychmiastowemu odrzuceniu przez organizm ludzki. To pierwszy na świecie przypadek, gdy ludzki organizm nie odrzucił nerki przeszczepionej z genetycznie zmodyfikowanej świni. 

Źródło: reuters.com