Zamknij

Pan Janusz miał dziurę w sercu. Wyjątkowa operacja uratowała mu życie

Monika Piorun
17.02.2017 08:13

Kardiolodzy ze szpitala w Ochojcu przeprowadzili unikalną w skali świata operację 61-letniego mężczyzny, który nie kwalifikował się do standardowego leczenia.

Pan Janusz miał dziurę w sercu. Wyjątkowa operacja uratowała mu życie

Przed laty w Górnośląskim Centrum Medycznym panu Januszowi wszczepiono bajpasy. Dwa tygodnie temu nagle dostał zawału, przez co doszło u niego do martwicy w obrębie ściany lewej komory serca. Tworzyła się tam stale powiększająca się "dziura", która najpierw miała średnicę ok. 3 mm a w ciągu dwóch dni zdążyła stać się aż pięciokrotnie większa.

Doprowadziło to do tego, że nie mogła prawidłowo funkcjonować zastawka mitralna oddzielająca lewą komorę od lewego przedsionka i doszło do obrzęku płuc. Na dodatek w worku osierdziowym zaczęła gromadzić się ogromna ilość krwi. W takiej sytuacji człowiek może w każdej chwili umrzeć. Liczy się dosłownie każda minuta. 

Kardiochichurdzy o walecznym sercu

Zobacz także

Choć w takich przypadkach wielu lekarzy mogłoby się już poddać i sądzić, że niewiele da się już zrobić, by pomóc choremu, to jednak dr Grzegorz Smolka i dr Tomasz Roleder wpadli na pomysł, by za pomocą specjalnego urządzenia zwanego okulderem (który zwyczajowo stosowany jest do nieco innego rodzaju ubytków międzyprzesionkowych) uszczelnić "dziurę w sercu".

Po trzech dniach od tego zabiegu można było domknąć zastawkę mitralną używając mikroklipsów. Okazało się, skutecznie zatamowało to cofanie się krwi z komory do przedsionka, co w rezultacie uratowało panu Januszowi życie.

W ciągu kilku dni polskim lekarzom udało się przeprowadzić unikalną w skali światowej operację podzieloną na dwa etapy. Do tej pory w medycynie nie został opisany podobny mechanizm, który okazałby się skuteczny w stanie nagłego zagrożenia życia. Pionierski zabieg kardiochirurgów ze szpitala w Ochojcu, należącym do Górnośląskiego Centrum Medycznego, może więc w przyszłości być wykorzystywany do leczenia pacjentów z ciężkimi chorobami serca

____

Redakcja radiozet.pl/π