Jest szczupła, ale ma gigantyczne nogi. Choroba niszczy jej życie

06.12.2019 13:04
Obrzęk nóg
fot. Shutterstock

Przez swoje ogromne nogi nie może normalnie funkcjonować. Obrzęk lipidowy spowodował, że nogi kobiety ważą ponad 20 kilogramów i ograniczają jej poruszanie się. Młoda Kanadyjka została zwolniona z pracy, porzucona przez mężczyznę i zmuszona do powierzenia opieki nad dzieckiem komuś innemu. Teraz zbiera pieniądze na operację ratującą zdrowie.

Katie Baker z Ontario w Kanadzie ma zaledwie 30 lat, ale z powodu swojej choroby jest więźniem we własnym domu.

Kobieta przez dłuższy czas myślała, że jest po prostu otyła i zdecydowała się na operację brzucha. Ze zdziwieniem obserwowała jednak, że od pasa w górę ma szczupłą sylwetkę, natomiast nogi i biodra wciąż się powiększają.

Zgłosiła się do szpitala, gdzie zdiagnozowano u niej obrzęk lipidowy. Jej nogi ważą obecnie ponad 20 kilogramów. Kobieta uruchomiła zbiórkę publiczną, by zebrać ponad 100 tys. funtów na operację usunięcia 20 litrów tłuszczu z nóg.

Przez wielkie nogi nie może normalnie funkcjonować

Katie Baker twierdzi, że od ponad 20 lat ma ogromne problemy z ciałem. Chociaż nie raz zgłaszała się do lekarza, to jej objawy były bagatelizowane. Przez ponad dwie dekady słyszała, że jest otyła, że powinna zmienić styl życia, zrzucić zbędne kilogramy. Jednak wysiłki kobiety spełzły na niczym. Jej nogi, zamiast zmniejszać objętość, wciąż się powiększały.

Kobieta znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Ma problemy z poruszaniem się, dlatego opiekę nad jej 18-miesięcznym synem musiały przejąć inne osoby. Straciła pracę jako szef kuchni i jakby tego było mało, partner zostawił ją po tym, jak podczas ciąży stan jej zdrowia pogorszył się. 

- Nie mogę usiąść, ponieważ moje pośladki robią się sine, ale odczuwam rozdzierający ból podczas stania, co prowadzi do spędzania większości dnia w pozycji leżącej - mówi Katie Baker.

- Ciągle cierpię, to jest nie do zniesienia i wydaje mi się, że moje nogi są przepełnionym balonem z wodą, który zaraz pęknie. Musiałam oddać mojego syna Benjamina, który ma 18 miesięcy pod opiekę innych, ponieważ nie mogę za nim nadążyć - kontynuuje Katie.

Katie twierdzi, że już w okresie nastoletnim była znana jako ,,gruby dzieciak'' z nienormalną figurą, ponieważ jej górna połowa ciała jest zauważalnie szczuplejsza niż dolna połowa.

gofundme.com/Katie Baker
fot. gofundme.com/Katie Baker

Obrzęk lipidowy atakuje kobiety

Obrzęk lipidowy jest stosunkowo częstym schorzeniem, które dotyczy prawie wyłącznie kobiet. Nieprawidłowe gromadzenie się komórek tłuszczowych występuje w nogach, udach, pośladkach, a czasami również w rękach. Skóra objęta obrzękiem lipidowym jest tkliwa, bolesna, podatna na stłuczenia i siniaki.

Przyczyna obrzęku lipidowego jest nieznana. Uważa się jednak, że skłonność do obrzęków może być dziedziczna, oraz że na występowanie obrzęków mają wpływ hormony. Obrzęk lipidowy zaczyna się już w okresie dojrzewania lub w czasie ciąży, gdy w życiu kobiety następuje czas zmian hormonalnych.

Katie Baker została zmuszona do odejścia z pracy, gdy w styczniu 2018 roku została uznana za osobę niepełnosprawną. Od tego czasu utknęła w domu.

Kobieta potrzebuje ponad 100 tys. funtów, by przejść pełną diagnostykę, a następnie operację usunięcia tłuszczu z nóg. Zabieg liposukcji nie jest w Kanadzie refundowany, dlatego kobieta musi pokryć koszty z własnej kieszeni. Niestety, koszt operacji przekracza jej możliwości finansowe. Dlatego Katie utworzyła zbiórkę publiczną na portalu gofundme.com.

- Nie chcę niczego więcej niż bawić się z moimi dziećmi i wrócić do pracy. Kochałam swoją pracę - mówi Katie.

gofundme.com/Katie Baker
fot. gofundme.com/Katie Baker

Źródło: dailymail.co.uk