Zamknij

Nosił kamizelkę odblaskową i doznał poparzenia

09.10.2019 10:02
Kamizelka odblaskowa a oparzenia
fot. Shutterstock

Kamizelki odblaskowe mogą być niebezpieczne, zwłaszcza w wysokich temperaturach. Świadczy o tym historia 40-letniego Australijczyka. Okazało się, że pasek z tyłu kamizelki spowodował u niego oparzenia pierwszego stopnia.

Czterdziestoletni Australijczyk zgłosił się do szpitala, skarżąc się na dolegliwości związane z wysypką na plecach. Lekarzy zdziwił kształt wskazanej zmiany – nie była ona rozsiana na całych plecach, tylko w formie paska mniej więcej w połowie pleców. Okazało się, że ta „wysypka” idealnie pasowała szerokością i długością do paska odblaskowego na kamizelce, którą mężczyzna nosił w czasie pracy. A zmiana nie była „wysypką”, ale oparzeniem pierwszego stopnia.

Mężczyzna jest inżynierem środowiskowym i często spędzał czas na budowach, nosząc – dla bezpieczeństwa – kamizelkę odblaskową. Przyznał, że odczuwał duży dyskomfort związany z paskiem znajdującym się na ubraniu, zwłaszcza gdy pogoda była słoneczna.

Chociaż tego rodzaju kamizelki mają wszyte ostrzeżenia o możliwości przegrzania paska, jednak nigdy nie było doniesień o tym, aby ktoś doznał poparzeń w wyniku kontaktu z taśmą. Jest ona zwykle wykonana z bardzo małych szklanych koralików lub podobnych materiałów oprawionych w przezroczystą folię.

Na czym polega oparzenie I stopnia?

Oparzenie I stopnia - mamy z nim do czynienia, gdy na skórze pojawia się zaczerwienienie, uszkodzenie skóry obejmuje tylko naskórek, czyli zewnętrzną warstwę skóry). Takie zmiany szybko się goją i nie ma po nich żadnego śladu. Oczywiście takiemu poparzeniu towarzyszy ból.

Na szczęście obrażenia nie były poważne i mężczyzna wyzdrowiał po kilku dniach leczenia. Jednak jego przypadek został opisany w prasie medycznej i w efekcie wymusił konieczność zastanowienia się nad materiałami, z których powinna być wykonana odzież robocza, zwłaszcza ta noszona na zewnątrz i mająca elementy odblaskowe.

To jeden z tych rzadkich i nietypowych przypadków medycznych, które skłaniają do refleksji. Ludzie pracujący na zewnątrz w wysokich temperaturach powietrza są o wiele bardziej narażeni na oparzenia, przegrzanie organizmu. Wyższe jest też u nich ryzyko wystąpienia nowotworu skóry. Trzeba również pamiętać, że takie kamizelki są noszone przez rowerzystów i dla nich również mogą być niebezpieczne.

Źródło: Sciencealert.com