Zamknij

"Kamienne dziecko". Kobieta od 35 lat nosiła w brzuchu zwapniały płód

17.01.2022 11:01
Shutterstock/TikTok (nicu_musings)
fot. Shutterstock/TikTok (nicu_musings)

Starsza Algierka zgłosiła się do szpitala z powodu silnego bólu brzucha. Lekarze przeprowadzili niezbędne badania i odkryli, co było przyczyną przykrych dolegliwości. W jamie brzusznej kobiety wykryto 35-letni zwapniały płód.

Dr Michael Narvey opowiedział w nagraniu opublikowanym na TikToku historię niesamowitego medycznego przypadku. U starszej kobiety wykryto zwapniały płód (lithopedion), który ważył 4,5 kg i obumarł 35-lat wcześniej. 82-letnia kobieta nie miała pojęcia, że była w ciąży.

Lithopedion, czyli "kamienne dziecko"

Lithopedion to nazwa utworzona z greckich słów "litho" oznaczającego "kamień" i "paedion" oznaczającego "małe dziecko" lub "niemowlę". To rzadkie zjawisko, które występuje w przypadku ciąży brzusznej, czyli sytuacji, gdy do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej dochodzi w jamie otrzewnej, a nie w macicy.

Gdy płód podczas ciąży brzusznej, czyli ciąży pozamacicznej, obumiera, ale jest zbyt duży, by mógł zostać wchłonięty przez organizm, zaczyna podlegać wapnieniu. Jest to reakcja organizmu na ciało obce, która ma osłaniać ciało matki przed martwą tkanką płodu i zapobiegać infekcji. Organizm usiłuje ciało obce otorbić i przesycić je solami wapnia.

Lithopedion może zostać nierozpoznany przez dziesięciolecia, nawet długo po naturalnej menopauzie. Diagnoza często stawiana jest przypadkowo podczas wykonywania badań obrazowych zlecanych z powodu innych dolegliwości.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Dr Michael Narvey/TikTok (nicu_musings); patolodzynaklatce.wordpress.com