Jak dowieźć najcięższą kobietę świata na operację? Pomógł dźwig i ciężarówka

Monika Piorun
16.02.2017 13:57
Jak dowieźć najcięższą kobietę świata na operację? Pomógł dźwig i ciężarówka
fot. Dr Muffi Lakdawala/Twitter.com

Ważąca ponad pół tony Eman Ahmed przeszła w Bombaju skomplikowany zabieg bariatryczny, który pomoże jej zrzucić nadmiar kilogramów. Do transportu niezbędny był m.in. specjalny dźwig oraz ciężarówka. Przez najbliższe pół roku chorobliwie otyła pacjentka pozostanie w szpitalu.

Hinduski chirurg dr Muffi Lakdawala już od października 2015 roku zbierał środki na przewiezienie 36-letniej Egipcjanki do stolicy Indii, gdzie mogłaby zostać zoperowana. Ze względu na to, że kobieta nie mogła się poruszać i stawić osobiście na spotkanie z urzędnikami wystawiającymi wnioski wizowe, ambasada Indii w Kairze nie wyrażała zgody na jej wyjazd za granicę. 

Zobacz także

Dopiero pod koniec 2016 roku, po interwencji minister spraw zagranicznych Sushmy Swaraj, która podczas pobytu w szpitalu z powodu przeszczepu nerki została poproszona o pomoc w przetransportowaniu chorej kobiety, udało się przekonać urzędników do zmiany decyzji.

Problemem nadal była jednak kwestia przewiezienia ważącej ponad 500 kg Eman z Kairu do Bombaju. Niezbędny do tego celu był nie tylko transport lotniczy, ale też trzeba było zorganizować specjalny dźwig oraz ciężarówkę.

Eman Ahmed Abd El Aty od 25 lat nie wychodziła z domu, w którym mieszka razem z matką i siostrą. Problemy z wagą zaczęły się u niej około 11 roku życia. Z powodu choroby musiała zrezygnować nauki i chodzenia do szkoły.

Zobacz także

Lekarze podejrzewają, że do tak olbrzymiej otyłości doszło u niej ze względu na obrzęk limfatyczny prowadzący do tego, że jej ciało rozrosło się do tak monstrualnych rozmiarów. Kobieta cierpi również na cukrzycę, nadciśnienie, dnę moczanową oraz ma problemy z oddychaniem.

Dr Lakwadala zdecydował się wykonać operację bariatryczną, dzięki której Eman w ciągu kilku lat może stracić nawet około 100 kg. Choć nadal będzie otyła, to jednak zabieg może uratować jej życie. Niedawno udało się zebrać wystarczające środki finansowe na ten cel.

W połowie lutego 2017 roku "najcięższa kobieta świata" trafiła wreszcie na stół operacyjny szpitala Saifee w Bombaju. Za kilka miesięcy, jeśli tylko jej stan zdrowia będzie na to pozwalał, zostanie wypisana z powrotem do domu.

____

Redakcja radiozet.pl/π