Zamknij

Czyściła patyczkami uszy, doprowadziła do infekcji kości czaszki

20.08.2019 11:22

Przez wiele lat codziennie czyściła uszy bawełnianymi patyczkami kosmetycznymi. Ten nawyk doprowadził do zagrażającej życiu infekcji kości czaszki. Poznaj historię choroby 37-letniej Australijki.

Czyszczenie uszu patyczkami - dlaczego jest niebezpieczne?
fot. Shutterstock

Od lat laryngolodzy przestrzegają przed czyszczeniem patyczkami kosmetycznymi uszu, bo czyszcząc je w ten sposób, można je bardzo łatwo uszkodzić, np. przebić błonę bębenkową. Drażnienie ucha patyczkiem wzmaga produkcję woskowiny, a usuwanie jej może prowadzić do wysychania i łuszczenia się skóry w przewodzie słuchowym. Poza tym patyczek może również wepchnąć woskowinę głębiej, a jej zaleganie może prowadzić do różnych infekcji.

37-letnia kobieta każdego wieczora przez wiele lat myła uszy, używają bawełnianych patyczków kosmetycznych. Po pewnym czasie zauważyła, że ma problem ze słuchem, zwłaszcza w lewym uchu. Zgłosiła się do lekarza, ale ten uznał, że to infekcja ucha i dał jej antybiotyki. Jednak leczenie nie przyniosło oczekiwanego rezultatu. Pojawiły się kolejne niepokojące objawy — krew w uchu. Ponownie poszła do lekarza. Podczas badania słuchu okazało się, że w lewym uchu ma umiarkowaną głuchotę. Kolejne badanie — tomografia komputerowa — dało przerażające wyniki. Okazało się, że kobieta miała infekcję bakteryjną, która „zjadała” kość czaszki za uchem. W tym miejscu była ona cienka jak papier.

Kobieta została natychmiast wysłana na salę operacyjną, gdzie lekarze przez 5 godzin usuwali zakażoną tkankę i rekonstruowali kanał słuchowy. Po operacji chirurdzy powiedzieli jej, że w uchu były włókna bawełny, które zostały zainfekowane przez bakterie. Wokół tych włókien zbierała się ropa. Stan zapalny trwał — jak przypuszczają lekarze — od wielu lat.

Infekcja została wyleczona, ale kobieta ma trwały ubytek słuchu w lewym uchu. W rozmowie z dziennikarzami powiedziała: „Chcę ostrzec wszystkich przed niebezpieczeństwem niewłaściwego używania wacików”. I dodała: „Nasze uszy są bardzo delikatnymi i wrażliwymi częściami naszego ciała i należy je traktować ostrożnie”.

Woskowina, która pojawia się w uchu, pełni ważną funkcję i nie należy jej na siłę usuwać. Oczyszcza i nawilża przewód słuchowy, zapewnia ochronę przed bakteriami i grzybami. Zbiera drobinki kurzu i brudu tak, aby nie przedostawały się do błony bębenkowej. Stanowi zaporę dla wody, ograniczając jej wpływanie do ucha w czasie kąpieli.

Jak prawidłowo czyścić ucho?

Ucho oczyszcza się samo. Myć możemy jedynie czyścić zewnętrzną część ucha. Najlepiej robić to nawiniętą na palec zwilżoną chusteczką higieniczną. Jeśli czujemy, że ucho jest zatkane, nie należy go oczyszczać samodzielnie. Najlepiej skorzystać z pomocy laryngologa, który nie tylko oczyści ucho, ale potem przeprowadzi badanie słuchu, a jeśli stwierdzi zapalenie ucha, przepisze odpowiednie leki.

Źródło: LiveScience.com