Najcięższa kobieta świata przejdzie operację bariatryczną w Indiach

Monika Piorun
12.12.2016 10:59
Najcięższa kobieta świata przejdzie operację bariatryczną w Indiach

Eman Ahmed Abd El Aty - 36-letnia Egipcjanka, która od 25 lat nie wychodzi z domu z powodu chorobliwej otyłości, zostanie zoperowana przez hinduskiego lekarza Muffazala Lakdawala.

Gdyby minister spraw zagranicznych Indii - Sushma Swaraj - która podczas pobytu w szpitalu z powodu czekającego ją przeszczepu nerki nie zareagowała błyskawicznie na wiadomość na Twitterze od hinduskiego chirurga, który zwrócił się z prośbą o ponowne rozpatrzenie wniosku wizowego złożonego w imieniu Egipcjanki, uważanej za najcięższą kobietę świata, prawdopodobnie nie udało by się doprowadzić do nietypowej operacji bariatrycznej.

Pierwszy wniosek wizowy został odrzucony przez ambasadę w Kairze, ponieważ ważąca około pół tony Eman Ahmed Abd El Aty, nie mogła się stawić osobiście na spotkanie z urzędnikami.

Rekord Guinessa w otyłości olbrzymiej

Rodzina 36-letniej, chorobliwie otyłej kobiety potwierdza, że po raz ostatni Eman wyszła samodzielnie z domu ponad ćwierć wieku temu. W dniu urodzin ważyła 5 kg, jednak prawdziwe problemy z wagą zaczęły się u niej po udarze, który przeszła w wieku 11 lat. To właśnie wtedy tak bardzo przytyła, że nie mogła się poruszać i zamiast chodzić - musiała dosłownie pełzać. Od tego czasu przebywa pod opieką matki oraz siostry.

Zobacz także

Jeśli ich słowa zostaną oficjalnie potwierdzone, to zdeklasuje ona Amerykankę - Pauline Potter, która obecnie uważana jest za najcięższą kobietę świata, mimo że jej waga jest zdecydowanie niższa niż w przypadku Egipcjanki. W 2010 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa ważąc dokładnie 291,6 kg. 

Hinduski chirurg - dr Muffazala Lakdawala - twierdzi, że na podstawie raportów medycznych oraz zdjęć Eman, można szacować jej wagę na około 450 kg, a więc niecałe 160 kg więcej niż w przypadku Amerykanki.

Według eksperta cierpi ona na wywołany otyłością olbrzymią obrzęk limfatyczny, dlatego można jej pomóc jedynie dzięki skomplikowanej operacji bariatrycznej. Po około 2-3 latach od zabiegu, jej waga może zostać zredukowana o około 100 kg.

Ciężki transport najcięższej kobiety świata

Zrzut ekranu 2016-12-12 o 10.22.12

Zobacz także

Dr Lukwadala zbiera fundusze na przetransportowanie pacjentki do Indii od października 2015. Wtedy skontaktowała się z nim siostra Eman. Niestety kwestia przewiezienia chorej do szpitala w Bombaju, okazała się nie mniej skomplikowana niż operacja bariatryczna, której ma zostać poddana Egipcjanka.

Gdyby nie szybka reakcja pani minister spraw zagranicznych, która przypadkiem znalazła się w szpitalu i sama doświadczyła, jak ważna jest udzielona odpowiednio szybko pomoc medyczna, prawdopodobnie niewiele udało by się zrobić.

Eman przejdzie operację bariatryczną w ciągu kilku najbliższych dni. Po zabiegu będzie musiała pozostać w szpitalu jeszcze przez około 2-3 miesiące.

Ważąca pół tony Egipcjanka przejdzie skomplikowaną operację bariatryczną

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/BBC/π