Hirsutyzm dziąseł: pomiędzy zębami wyrosły jej włosy [zdjęcie]

06.02.2020 15:07
Dziąsła i zęby
fot. Shutterstock

Młodej kobiecie wyrastały włosy w jamie ustnej. Od wielu lat zmagała się z przypadłością, którą lekarze nazwali hirsutyzmem dziąseł. Włosy przypominające rzęsy wyrastały pomiędzy zębami. Takich przypadków jest na świecie zaledwie kilka. Zobacz zdjęcie.

Włoszka zgłosiła się do szpitala z dziwną przypadłością. Pomiędzy jej zębami rosły małe włoski przypominające rzęsy. To piąty przypadek tego typu na świecie.

Kobieta szukała pomocy już 10 lat temu. Wtedy badania wykazały, że ma wyjątkowo wysoki poziom testosteronu. Stwierdzono, że kobieta choruje na PCOS i jest to przyczyną nadmiernego wzrostu włosów. Zastosowano leczenie hormonalne, które zatrzymało wzrost ,,rzęs'' pomiędzy zębami.

Jednak 6 lat później stan kobiety pogorszył się. Gdy odstawiła leczenie, włosy zaczęły znów wyrastać. Tym razem było ich znacznie więcej.

Hirsutyzm dziąseł: niesamowity przypadek

Lekarze z Uniwersytetu w Kampanii we Włoszech badali kobietę z tzw. hirsutyzmem dziąseł, donosi Science Alert.

Kobieta po raz pierwszy zgłosiła się do lekarza w 2009 roku, gdy miała zaledwie 15 lat. Miała włosy pomiędzy zębami, a także na brodzie i szyi. Badania wykazały, że miała wysoki poziom testosteronu, a także liczne torbiele na jajnikach. Dlatego zdiagnozowano u niej PCOS.

Lekarze zalecili terapię hormonalną, która znacznie złagodziła objawy. Jednak z nieznanych przyczyn, kobieta przestała brać leki na PCOS i hirsutyzm dziąseł powrócił.

Na czym polega PCOS?

Zespół policystycznych jajników jest zaburzeniem endokrynologicznym, które rozpoznaje się często u młodych kobiet. Szacuje się, że obecnie choruje na nie ok. 5-10 proc. populacji żeńskiej w wieku rozrodczym. Choć PCOS nie towarzyszy ból, to występujące objawy obniżają jakość życia kobiety, odbierając pewność siebie.

Tym razem sprawa była znacznie poważniejsza. Zespół medyczny musiał nie tylko usunąć włosy, ale także małe fragmenty tkanki dziąseł, by przyjrzeć się im bliżej pod mikroskopem. Nie zdołano jednak wyjaśnić tego, dlaczego z dziąseł wyrastają włosy. Nie jest to jednak jedyny taki przypadek.

Znanych jest 5 przypadków hirsutyzmu dziąseł na świecie, wszystkie dotyczą mężczyzn.

Ostatecznie wykluczono PCOS jako przyczynę hirsutyzmu dziąseł, choć początkowo podejrzewano, że choroba może prowokować, czy też nasilać wzrost włosów. Choroba ta jest ściśle związana z płcią, ponieważ dotyczy jajników. Wyklucza to zatem diagnozę w przypadku 5 mężczyzn z hirsutyzmem dziąseł.

Wiadomo, że rok po postawieniu diagnozy stan kobiety pogorszył się. Włosy rosły pomiędzy zębami, zarówno na górnej, jak i na dolnej szczęce. Na tym niestety historia się urywa. Nie wiadomo, czy kobieta wyzdrowiała i jak była leczona.

Sprawa została opisana w czasopismach Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiology.

24339462-0-image-a-27_1580900557960

Źródło: dailymail.co.uk