Z oczu 11-latki wypływają krwawe łzy. Co jest przyczyną hemolakrii?

23.06.2020 10:08
Krwawe łzy
fot. Shutterstock

11-latka z Indii płacze krwawymi łzami. Po policzkach dziewczynki ciekną krwawe strużki, choć dziecku nic nie dolega. Nie czuje bólu, nie ma żadnych dolegliwości. Według matki dziewczynki, krwawe łzy pojawiaj się nawet kilka razy dziennie. To nie pierwszy taki przypadek w historii.

Okuliści z All India Institute of Medical Sciences w New Delhi szczegółowo opisali dziwne i niezwykle rzadkie zjawisko medyczne znane hemolakrią występujące u zaledwie 11-letniej dziewczynki.

Według matki dziewczynki napady krwawych łez zdarzały się codziennie. Czerwone smugi spływają po policzkach dziecka przez kilka minut, dwa do trzech razy dziennie zupełnie bez powodu - bez smutku, bólu, silnych emocji.

Klinika przeprowadziła szereg, aby znaleźć przyczynę krwawego płaczu, ale zupełnie bezskutecznie. Dziewczynka nie miała żadnej historii urazów ani chorób. Wydawało się, że jej gruczoły łzowe są nienaruszone, wyniki krwi były w normie. 

Studium przypadku zostało opublikowane w raportach British Medical Journal (BMJ).

Niewyjaśnione przyczyny krwawych łez

W ostatnich latach doniesienia o krwawych łzach u młodych kobiet przyciągnęły zarówno zainteresowanie medyczne, jak i sensację medialną. Dziesięć lat temu National Geographic udokumentował podobny przypadek 14-letniej indyjskiej dziewczyny, której stan okazał się wielką mistyfikacją.

W 2019 r. opisano przypadek hemolakrii podobny do niedawnego u 16-letniej dziewczynki przyjętej do szpitala w Bangladeszu.

Czym jest hemolakria?

Pierwsze wzmianki na temat hemolakrii znaleziono w zapiskach włoskiego lekarza Antonio Brassavoli, który żył w XVI w. Zauważył ten objaw podczas badania zakonnicy, która zaczęła miesięczne krwawienie – według niego krwawe łzy były efektem tzw. miesiączki zastępczej.

Choć przyczyny tego stanu nie są znane, to uważa się, że przynajmniej w niektórych przypadkach hormony mogą odgrywać pewną rolę. Badanie z 1991 r., w którym zbadano obecność krwi we łzach u 125 zdrowych ochotników, wykryło ślady krwi u prawie jednej piątej z nich, najczęściej podczas cyklu miesiączkowego.

Warunek ten nie jest jednak w żadnym wypadku ograniczony do jednej płci. Dwa lata temu na włoskim oddziale ratunkowym pojawił się mężczyzna w średnim wieku z krwią tryskającą z oczu. W jego przyczypadku przyczyną okazało się przekrwienie spojówek i nadmiar krwi w błonie pokrywającej gałkę oczną.

Istnieje wiele innych schorzeń, które mogą również pomóc wyjaśnić niektóre przypadki krwawych łez, takie jak hemofilia, zaburzenia krzepnięcia krwi lub zespół naczyniowy Oslera-Webera-Rendu.

Niestety w przypadku 11-latki nie udało się ustalić przyczyny hemolakrii, a jej postać uznano za idiopatyczną. 

Źródło: sciencealert.com