Zdrowie puszczone z nikotynowym dymem: rak płuc nie szczędzi nikogo

Materiały partnerskie
16.11.2017 15:56
Zdrowie puszczone z nikotynowym dymem: rak płuc nie szczędzi nikogo
fot. East News

30 lat temu przeciętny Polak wypalał więcej papierosów niż mieszkaniec jakiegokolwiek innego kraju na świecie. Palili niemal wszyscy - intelektualiści, robotnicy, starsi i młodsi a Polska pobijała rekordy w zachorowalności na raka płuc. Choć od tego czasu sporo się zmieniło, choroby odtytoniowe zebrały w końcu śmiertelne żniwo wśród tych, którzy bez papierosów paradoksalnie... nie mogli żyć.

Substancje toksyczne zawarte w papierosach działają drażniąco na struny głosowe. Charakterystyczna barwa głosu palaczy sprawdza się w eterze. Niski głos jest ceniony wśród radiowców, lektorów, spikerów i wszystkich, którzy zarabiają na życie mówiąc do mikrofonu. Choć powszechnie wiadomo, że palenie jest szkodliwe, to jednak nawet wśród ekspertów od emisji głosu (czy wielu znanych wokalistów) utarło się przekonanie, że to najłatwiejszy sposób na to, by nasz tembr głosu nabrał głębi i nieco się obniżył. Mimo że nawet przed laty istniały inne techniki modulowania głosu, które mogły dawać podobne efekty, wielu ludzi mediów (i nie tylko) do tej pory rozgrzesza swoje uzależnienie od nikotyny koniecznością dbania o dobrze brzmiącą barwę głosu.

Palenie skraca życie - dosłownie

Zrzut ekranu 2017-11-10 o 02.37.31 1
Andrzej Woyciechowski fot. East News

Zobacz także

Niestety przebywanie w oparach papierosowego dymu i wypalanie po kilka paczek papierosów dziennie to prosta droga do raka płuc. Ta podstępna choroba przez długie lata może nie dawać niemal żadnych objawów. Atakuje znienacka i zwykle pozostaje bezkonkurencyjna w starciu nawet z najbardziej zaawansowanymi metodami leczenia. Szacuje się, że uzależnienie od palenia może skracać życie średnio o 10 a nawet 20 lat.

Andrzej Woyciechowski - legendarny założyciel Radia ZET - zmarł na raka płuc w wieku 49 lat. Papierosy były jego znakiem rozpoznawczym. Wypalał ich co najmniej kilkanaście sztuk dziennie.

 Grzegorz Miecugow, który odszedł w sierpniu 2017 roku, przez 6 ostatnich lat zmagał się z nowotworem płuc, którego nabawił się przez uzależnienie od papierosów. Mimo że dzięki hipnozie i pomocy Rosjanina - cudotwórcy udało się mu ostatecznie rzucić palenie, rak okazał się bardziej przebiegły. Dziennikarz zmarł w wieku 62 lat. 

Już po jego śmierci Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny opublikowało jedną z ostatnich wypowiedzi na temat palenia papierosów, jakie Grzegorz Miecugow udzielił w ramach kampanii "Hamuj raka. Daj szansę płucom".

Zobacz także

Jak rzucić palenie? Co radził G. Miecugow?

Zdaniem dziennikarza, jeśli chcemy na dobre skończyć z nikotynowym nałogiem, powinniśmy sobie odpowiedzieć na dwa proste pytania. Jakie?

1. Czy palenie papierosów rozwiązuje jakikolwiek nasz problem?

2. Czy po rzuceniu palenia będziesz traktował niepalenie jako zysk czy jako stratę?

Grzegorz Miecugow uważał, że 99,9 proc. palaczy, jakich udało się mu spotkać, to ludzie, którzy byli silnie uzależnieni od nikotyny. Nie krył zadowolenia, że był w stanie pokonać nałóg. - Gdy widzę palącego, to mu współczuję. Gdy widzę palące dziecko, to chce mi się płakać - tłumaczył prowadzący "Szkło Kontaktowe". Dziennikarz do końca swych dni namawiał do tego, by się regularnie badać - zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy wolni od nikotynowego nałogu.

Zobacz także

Rak płuc pokonał m.in. Wisławę Szymborską, która zmarła w wieku 89 lat oraz legendarnego twórcę animowanych bajek Walta Disneya - choroba pokonała go w wieku 65 lat. Z podobnym nowotworem zmagał się także aktor Paul Newman i jeden z członków zespołu "The Beatles" - George Harrison.

Zobacz także

Nałogowi palacze, którzy wygrali walkę z uzależnieniem od nikotyny

Jeśli palimy od lat – powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że albo sami pokonamy nałóg, albo to on pokona nas... Na szczęście wielu ludziom udało się wygrać walkę z uzależnieniem od nikotyny. Choć nie było to proste, do grona szczęśliwych i wolnych od papierosowego dymu ludzi dołączyło wiele znanych osób. Komu się udało skutecznie rzucić palenie?

Szacuje się, że w Polsce nadal pali ok. 5 milionów mężczyzn oraz ok. 3 miliony kobiet. Każdego dnia palenie jest przyczyną przedwczesnej śmierci 1096 palaczy. Ponad 60 proc. uzależnionych od nikotyny deklaruje, że zerwanie z nałogiem jest dla nich priorytetem.

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów? Test online

Rozwiąż quiz

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów?

Partnerem treści jest Ministerstwo Zdrowia. Więcej dowiesz się na: www.mz.gov.pl

_____

zdrowie.radiozet.pl/π