Grała na skrzypcach w trakcie operacji mózgu. Niesamowity film podbija sieć

20.02.2020 10:39
Sky News
fot. Sky News

Lekarze ze szpitala w Londynie kazali pacjentce grać na skrzypcach w trakcie operacji mózgu. Sprawdź dlaczego.

Dagmar Turner, konsultant ds. zarządzania i zapalona skrzypaczka z Isle of Wight, zgłosiła się na operację guza mózgu do King's College Hospital w Londynie. W 2013 roku zdiagnozowano u niej wolno rosnącego glejaka II stopnia, po tym, jak w trakcie koncertu doznała napadu padaczkowego. Kobieta przeszła radioterapię, ale po jesienią 2019 roku okazało się, że guz rośnie i staje się coraz bardziej agresywny. Konieczna była operacja.

W trakcie konsultacji przed zabiegiem kobieta zwierzyła się lekarzowi, że martwi ją możliwość utraty zdolności do gry na skrzypcach, aktywności, której z pasją oddaje się nieprzerwanie od 40 lat.

Guz umiejscowiony był w prawym przednim płacie mózgu, który odpowiada za kontrolę m.in. funkcji lewej dłoni - niezbędnej do gry na skrzypcach. Neurochirurg z King's College Hospital, prof. Keyoumars Ashkan, który z wykształcenia jest również pianistą, potrafił wczuć się w sytuację pacjentki. Szybko opracował niezwykły plan.

Film, na którym kobieta w trakcie operacji guza mózgu gra na skrzypcach, żeby lekarze mogli kontrolować sprawność lewej dłoni, obiegł media na całym świecie.

Operacja się udała. Lekarze poinformowali, że udało im się usunąć ponad 90 proc. guza, w tym wszystkie najbardziej agresywne obszary. Sprawność lewej dłoni została zachowana. Pacjentka pozostaje pod opieką lekarzy.

- Po raz pierwszy miałem pacjenta, który grał na instrumencie podczas operacji - przyznał prof. Keyoumars Ashkan, neurochirurg z King's College Hospital.

Guzy mózgu to nowotwory, który naciekają na otaczające struktury, powodując ich uszkodzenia. Komórki nowotworowe przeważnie namnażają się szybko, a leczenie jest trudne. Najczęściej rozpoznawane guzy mózgu to glejaki (ponad 40 proc. wszystkich nowotworów wewnątrzczaszkowych), coraz częściej rozpoznaje się również oponiaki. Inne guzy mózgu to m.in. rdzeniaki, gwiaździaki, skąpodrzewiaki. Jedynym czynnikiem o potwierdzonym znaczeniu w etiologii pierwotnych guzów złośliwych mózgu jest promieniowanie jonizujące.

Posłuchaj podcastu

Źródło: kch.nhs.uk, news.sky.com, FB News 12 New Jersey