Gorączka plamista Gór Skalistych – groźna choroba, która może zabić!

15.06.2018 08:33
Gorączka plamista Gór Skalistych – groźna choroba, która może zabić!

5-letni Mason McNair miał wiele szczęścia. Dzięki czujności swojej mamy uniknął śmierci. Okazało się, że z powodu kleszcza zapadł na bardzo rzadką chorobę: gorączkę plamistą Gór Skalistych. To choroba, która może doprowadzić do paraliżu, a nawet śmierci.

5-letni Mason McNair odwiedził swoich dziadków, którzy zauważyli w pępku chłopca kleszcza. Wyjęli go i zdezynfekowali to miejsce. Ale następnego dnia, po przebudzeniu dziecka, okazało się, że jego brzuszek jest czerwony i spuchnięty. Mama chłopca – Danielle – zabrała go do lekarza, który przepisał antybiotyki i kazał obserwować zmiany. Jego zdaniem było to bakteryjne zapalenie skóry.

Jednak chłopiec źle reagował na to leczenie. Miał gorączkę, biegunkę, skarżył się na ból brzucha. Później dostał wysypki, która pokryła całe jego ciało.

Danielle zabrała chłopca po raz kolejny do lekarza, który stwierdził, że jest to „opóźniona reakcja” na zastosowany antybiotyk. Jego zdaniem wysypka powinna ustąpić do 6 dniach.

Jednak intuicja matki podpowiadała jej, że to coś poważniejszego. Zaczęła wraz z mężem szukać informacji, które pomogłyby jej ustalić przyczyny złego samopoczucia chłopca. Po przeanalizowaniu wszystkich objawów stwierdzili, że jest to gorączka plamista Gór Skalistych.

– Czułam, że mnie paraliżuje strach. Na myśl o tym, co mogło spotkać może dziecko, gdyby nie było leczone, czuję strach – powiedziała mama chłopca Danielle. I przestrzega rodziców: – Ufajcie swojemu instynktowi!

Gorączka plamista Gór Skalistych – co to za choroba?

Gorączka plamista Gór Skalistych to infekcja bakteryjna. Wywołują ją bakterie Rickettsia rickettsii, które przenoszą kleszcze (m.in. psie i drzewiaste). To bardzo poważna choroba, która nieleczona może prowadzić do paraliżu, utraty słuchu, martwicy (a co za tym idzie amputacji kończyn), a nawet śmierci.

Bakteria ta wywołuje stan zapalny naczyń krwionośnych, a także uszkadza inne narządy, takie jak serce, płuca, mózg. Niestety nie ma na tę chorobę szczepionki.

Objawy tej choroby to:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • wysypka w formie małych nieswędzących różowych plam, która zwykle pojawia się po 2-4 dnia od ukąszenia kleszcza (jednak nie u wszystkich chorych),
  • nudności,
  • wymioty,
  • ból brzucha,
  • ból w mięśniach,
  • brak apetytu.

W ciężkich przypadkach wymagana jest hospitalizacja. Leczenie gorączki plamistej Gór Skalistych polega na podawaniu antybiotyków – doksycykliny 100mg 2x/dobę przez 5-10 dni. Leczenie jest najskuteczniejsze, jeśli zostanie rozpoczęte w ciągu 5 dni od pojawienia się objawów.

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych diagnozuje się tę chorobę u około 3000 osób – najczęściej (aż 60% przypadków) w Północnej Karolinie, Tennessee, Oklahomie, Arkansas i Missouri.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: dailymail.com/ Facebook

-------------------------

zdrowie.radiozet.pl/ mk