Zamknij

Dziecko zjadło lody cytrusowe na słońcu. Poparzyło sobie buzię

18.06.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 12:57
Cytrusy i słońce
fot. Shutterstock

Pięcioletni chłopiec zjadł loda z limonki na słońcu. Reakcja, jaka zaszła na skórze, spowodowała groźne poparzenie. Dowiedz się, dlaczego cytrusy i słońce to zabójcze połączenie. 

Rodzina z z Turnbridge Wells w hrabstwie Kent w Anglii wybrała się na wakacje do Meksyku. Amy i Matt Parkin-Low zazwyczaj nie pozwalają dzieciom na jedzenie słodyczy, ale tym razem zrobili wyjątek. Słodka pokusa szybko zmieniła się w gorzki żal.

Czerwone plamy na skórze

Rodzice z Turnbridge Wells kupili dzieciom naturalne limonkowe lody, robione na miejscu, specjalnie dla gości hotelu. Po południu u najstarszego synka, pięcioletniego Henry'ego, zaobserwowali zaczerwienienie na twarzy. Pod koniec dnia czerwone plamy zmieniły się w pęcherze.

- Początkowo myśleliśmy, że to choroba dłoni, stóp i ust - relacjonował ojciec chłopca, Matt Parkin-Low, w Daily Mail. 

Jednak po dokładnym obejrzeniu dziecka, rodzice odkryli ze zdziwieniem, że zmiany na skórze pojawiły się wyłącznie w tych miejscach, gdzie kapał lód.

Fitifotodermatoza - objawy

Zjawisko, które wystąpiło na skórze dziecka to fitofotodermatoza - od słów phyto (roślina), photo (światło), dermathosis (zapalenie skóry).

Owoce cytrusowe, figi, seler, marchew, a także dziurawiec należą do grupy tzw. fotouczulaczy. Fotouczulacze pochłaniają energię promieniowania UV w postaci fotonów, przekazują ją innym cząsteczkom i zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. Związkiem odpowiedzialnym za reakcję rośliny z promieniami UV jest psoralen (furanokumaryna).

- Nie wiemy dokładnie, jaka ilość soku musi znajdować się na skórze i jak długo skóra musi być wystawiona na działanie promieni słonecznych, aby wystąpiła reakcja - przyznała w rozmowie z Daily Mail dr Sweta Rai z King’s College Hospital w Londynie.

Sygnałem ostrzegawczym przed wystąpieniem fitofotodermatozy jest pojawienie się zaczerwienienia kilka-kilkanaście godzin po ekspozycji na słońce. W najbardziej ekstremalnych przypadkach u chorego może rozwinąć poważne zakażenie skóry, wymagające hospitalizacji. Fitofotodermatoza może zostawić trwałe przebarwienia na skórze.

Leczenie polega na zastosowaniu przeciwzapalnego kremu steroidowego. Kuracja trwa zazwyczaj około tydzień.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk