Dziewczynka bawiła się ze swoim szczurem. Zachorowała na gorączkę szczurzą

04.06.2019 12:17
Gorączka szczurza
fot. Shutterstock

Ośmioletnia dziewczynka z Kalifornii trafiła do szpitala z wysoką gorączką, wysypką i bólem stawów. Lekarze nie mogli postawić diagnozy. Do czasu, gdy dziecko wspomniało, że tęskni za swoimi szczurami.

Zaczęło się niewinnie, od gorączki. Ponieważ po lekach przeciwgorączkowych temperatura nie spadała, a w dodatku pojawiła się wysypka i osłabienie kończyn, rodzice zdecydowali się zawieźć dziecko do szpitala. Diagnoza była zaskakująca.

Gorączka po ugryzieniu przez szczura

– Było naprawdę strasznie – relacjonowała matka ośmiolatki z Kalifornii na konferencji prasowej opublikowanej przez ABC Action News. Gorączka rosła, wysypka rozprzestrzeniała się na całe ciało, a dziecko skarżyło się na to, że nie może ruszać rękami.

Początkowo lekarze podejrzewali chorobę Kawasakiego, ale diagnoza się nie potwierdziła. Wtedy pacjentka wspomniała, że tęskni za swoimi szczurami. „Zapaliła mi się czerwona lampka” – mówiła dziennikarzom dr Jane Burns z Rady Children’s Hospital.

Podejrzenia lekarki okazały się słuszne: gorączka szczurza. Lekarze musieli zastosować silny antybiotyk.

Streptobaciloza – objawy

Gorączka szczurza (z ang. rat-bite fever, RBF) to infekcja wywoływana przez dwa szczepy bakterii: Streptobaccilus moniliformis i Spirillum minus (raczej w Azji). W klasyfikacji chorób zakażenie Streptobacillus moniliformis figuruje pod nazwą rumień nagminny okołostawowy (Streptobaciloza).

Czas wykluwania się choroby u człowieka trwa od 2 do 10 dni. W pierwszym okresie choroby występuje wysoka gorączka. Następnie na ciele pojawia się wysypka, która stopniowo przechodzi w grudkowe zapalenie skóry. Jeśli na tym etapie chory nie dostanie odpowiedniego antybiotyku, bakterie mogą osiąść w mięśniach i stawach.

Objawy gorączki szczurzej to m.in.:

  • wysoka gorączka, której nie da się zbić lekami bez recepty,
  • wysypka,
  • wędrujące zapalenie stawów.

Postawienie właściwej diagnozy umożliwia zastosowanie odpowiedniego antybiotyku (penicylina, tetracykliny, doksycyklina). Do groźnych powikłań zakażenia należą: zapalenie osierdzia, zapalenie opon mózgowych oraz wstrząs septyczny. Gdy dojdzie do powikłań, śmiertelność sięga nawet 20 proc.

Eksperci podkreślają, że zakażenie może wystąpić nie tylko po ugryzieniu przez szczura, ale także po kontakcie z zanieczyszczoną bakteriami żywnością, wodą oraz odchodami.

– Po kontakcie ze szczurem lub czyszczeniu klatki, trzeba myć ręce, bo bakteria może przenosić się także z moczem – ostrzegała na konferencji prasowej dr Jane Burns z Rady Children’s Hospital.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: foxnews.com; Choroba z ugryzienia szczura – zakażenie Streptobacillus moniliformis, prof. dr hab. Maria Katkiewicz; Życie Weterynaryjne 93(5)/2018