Dziewczynka zmarła po umyciu zębów pastą z białkiem mleka

Redakcja
25.04.2019 10:11
Zmarła w wyniku wstrząsu anafilaktycznego
fot. dailymail.co.uk

11-letnia dziewczynka zmarła po wystąpieniu reakcji alergicznej na pastę do zębów. Denise Saldate miała silną alergię na mleko i przeszła wstrząs anafilaktyczny spowodowany zawartym w paście do zębów białkiem mleka. Mama dziewczynki apeluje, by rodzice częściej i dokładniej czytali etykiety produktów.

U Denise Saldate zdiagnozowano ciężką alergię na mleko już w pierwszym roku życia. Przez kilka następnych lat jej rodzice pilnie czytali etykiety wszystkich produktów, z którymi styczność miała córka, a pracownicy szkoły poinstruowani byli, jakie posiłki wydawać dziewczynce. To nie wystarczyło. 11-letnia Denise zmarła po umyciu zębów pastą na receptę, która zawierała białko mleka.

Niebezpieczny skład pasty do zębów

Denise wraz z matką poszła na wizytę do dentysty, który po badaniu zalecił dziewczynce mysie zębów specjalną pastą an receptę, która miała pomóc we wzmocnieniu szkliwa zębów. Choć rodzice dziewczynki przez całe jej życie czytali etykiety produktów, to nie przyszło im do głowy, by sprawdzić produkt na receptę.

Tego samego dnia wieczorem Denise myła zęby w łazience wraz ze swoją 15-letnią siostrą. Po chwili wybiegła z łazienki z płaczem.

- Myślę, że mam reakcję alergiczną na pastę do zębów - powiedziała dziewczynka, a jej usta były już niebieskie - stwierdza ojciec Denise.

11-latka doznała wstrząsu anafilaktycznego, czyli najsilniejszej postaci reakcji alergicznej. Ciśnienie krwi gwałtownie spadło, drogi oddechowe zwężały się, co uniemożliwiło dziewczynce normalne oddychanie.Okazało się, że w składzie pasty do zębów znajdowało się białko mleka. Organizm dziecka po zetknięciu z alergenem zareagował wyjątkowo silnie.

Siostra Denise wezwała pogotowie, w tym czasie ojciec podał jej zastrzyk z adrenaliną (EpuPen), ale to niestety nie pomogło. Pomoc przybyła szybko, lekarze udzielili dziewczynce pierwszej pomocy i przewieźli ją do szpitala. Tam spędziła dwa dni zanim zmarła.

Rodzice Denise Saldate ma nadzieję, że ich tragedia przyczyni się do szerzenia większej wiadomości wśród lekarzy i pacjentów. Zachęcają do dokładnego czytania etykiet, chcą także by stomatolodzy i wszyscy inni lekarze pytali swoich pacjentów o to, czy są na cokolwiek uczuleni.

dailymail

Wstrząs anafilaktyczny

Wstrząs anafilaktyczny to zagrażająca życiu reakcja nadwrażliwości organizmu na jakiś czynnik, zwykle pokarm. W przebiegu wstrząsu anafilaktycznego dochodzi do znacznego, szybkiego obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, uczucia silnego osłabienia, zawrotów głowy, problemów z oddychaniem, kołatania serca, nudności i wymiotów.

Objawy narastają szybko, a jeśli chorej osobie nie zostanie w porę udzielona pomoc, wstrząs może skończyć się śmiertelnie.

ZOBACZ: Wstrząs anafilaktyczny może być przyczyną śmierci. Czym jest anafilaksja?

Źródło: dailymail.co.uk