Zamknij

Dziewczynka poparzyła się klejem do tipsów. Matka ostrzega rodziców

09.05.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 12:57

Jedenastoletnia dziewczynka próbowała przykleić sobie tipsy, gdy na jej spodnie skapnął klej. Matkę zaalarmował krzyk. Postanowiła podzielić się tą historią, żeby przestrzec innych rodziców przed zagrożeniem.

Klej do tipsów może powodować poparzenia
fot. Shutterstock

Popularny produkt używany w kosmetyce – cyjanoakrylowy klej do tipsów – sklasyfikowany jest jako preparat niebezpieczny. Natychmiast skleja skórę, działa drażniąco na oczy i drogi oddechowe, może powodować oparzenia termiczne. Boleśnie przekonała się o tym pewna młoda Walijka.

Poparzenie trzeciego stopnia

W trakcie wiosennych ferii Beth Jones z Camarthen w południowej Walii usłyszała krzyk 11-letniej córki dobiegający z jej pokoju. Okazało się, że dziewczynka próbowała przykleić sobie tipsy, gdy klej skapnął jej na spodnie. Materiał zaczął dymić. Dziewczynka zerwała z siebie ubranie razem ze skórą.

Po chłodnym prysznicu matka zabrała córkę do szpitala. Lekarze orzekli poparzenie trzeciego stopnia. Nie wykluczyli konieczności wykonania przeszczepu skóry. „Powiedzieli nam, że kiedy substancja chemiczna w kleju do paznokci wchodzi w kontakt z bawełną, wywołuje reakcję egzotermiczną” – relacjonowała Beth Jones w rozmowie z Daily Mail.

Reakcja kleju z bawełną

W specyfikacji kleju cyjanoakrylowego można przeczytać następujące ostrzeżenie: „Nie używać rękawic z PCW, kauczuku, nylonu lub bawełny”. Nasączenie bawełny klejem może wywołać reakcję egzotermiczną emitującą ciepło.

Reakcja zachodzi pomiędzy cukrami z bawełny a cyjanoakrylanami zawartymi w kleju. Proces jest samorzutny, w jego przebiegu wydziela się energia, materiał się rozgrzewa.

Historia młodej mieszkanki Camarthen to nie jedyny tego typu przypadek. Dramatyczne relacje z wypadków podczas nakładania tipsów znaleźć można także na polskich forach internetowych: „Klej wylał mi się na dłonie i leginsy. Niby nic, lecz po chwili materiał zaczął się palić, a z niego samego zaczął lecieć dym”.

Beth Jones, matka poparzonej Walijki, ostrzega rodziców przed kupowaniem tego typu produktów dzieciom.

Źródło: dailymail.co.uk