Zamknij

Dlaczego małe dzieci nie powinny jeść popcornu?

07.03.2019 13:34
Dziecko kaszel
fot. Shutterstock

Rodzice czasem zapominają, że w przypadku małych dzieci ryzyko zachłyśnięcia się lub zakrztuszenia się jest bardzo duże. Historia dwuletniego Nasha ze Stanów Zjednoczonych pokazuje, że te ostrzeżenia nie są bezpodstawne.

Jedzenie popcornu może być niebezpieczne dla małych dzieci. Przekonali się o tym rodzice dwuletniego chłopca ze Stanów Zjednoczonych. Dziecko oglądało z rodzicami telewizję, podjadając popcorn. W pewnym momencie się zakrztusiło. Rodzice od razu zareagowali, poklepując je po plecach. Po chwili chłopiec zaczął normalnie oddychać.

Wydawałoby się, że wszystko wróciło do normy. Niestety następnego dnia malec zaczął dziwnie kasłać i dostał wysokiej gorączki. Rodzice zawieźli chłopca do szpitala. Okazało się, że kilka kawałków popcornu utknęło w płucu chłopca, wywołując bakteryjne zapalenie płuc.

Sprawdź:  Zapalenie płuc: gdy oddychanie sprawia problem. Jak je wyleczyć?

Lekarze przeprowadzili dwie operacje, podczas których usunięto z płuca dziecka siedem kawałków popcornu.  Dzięki szybkiej reakcji lekarzy chłopiec odzyskał zdrowie. Jednak – co podkreślają lekarze – historia mogła zakończyć się zupełnie inaczej – śmiercią chłopca.

W rozmowie z dziennikarzami mama chłopca powiedziała: „Gdy Nash się zakrztusił, oklepałam go. Przestał kasłać, więc założyłam, że po prostu połknął ten kawałek”. I dodała: „Nie miałam pojęcia, że popcorn mógł utknąć w jego płucu, ale zaufałam swojemu instynktowi i dlatego przywiozłam do szpitala”.

Zanim malec wyszedł ze szpitala, rodzice zostali pouczeni, że nie powinni podawać popcornu dziecku poniżej 5. roku życia. W przypadku tak małych dzieci istnieje bardzo duże ryzyko zadławienia.

Co robić w przypadku zadławienia?

Widzisz, że osoba z Twojego otoczenia zaczyna się krztusić? To może być niegroźne zadławienie, ale i groźne dla życia zakrztuszenie. Sprawdź co robić w takich sytuacjach. Postępowanie według kilku prostych zasad może uratować komuś życie.

Polecamy: Jak rozpoznać rodzaj kaszlu i skutecznie go wyleczyć?

Źródło: dailymail.co.uk